mariiiposa

  • 354
  • 6
  • 1
  • 1
  • dün

a bout de souffle

godard'ın sevdiğim filmlerinden biri, film polisler tarafından aranan michel ile bir gazete stajyerlik yapan patricia arasında geçen ilişkiyi ( aşk- dostluk- düşmanlık ??? ) anlatıyor. filmi henüz izleyemeyen izlemek isteyenler için olay örgüsünden bahsetmeyeceğim. zaten film de şöyle oldu böyle oldu demekten öte dikkat etmeniz gereken ,diğer godard filmlerinde de olduğu gibi , ikili diyalog sahneleriyle birbirlerine atılan tiratlar olacaktır. filmin diğer can alıcı noktalarından biri ise 1966 yapımı siyah beyaz ve paris 'te çekilmiş olması , paris'in o yıllardaki güzelliği yıllara meydan okuyan yaşayan şehir olduğunun bir kez daha kanıtlar nitelikte hele o şanzelize'de çekilen sahneler ( yıllar önce gittiğim şanzeliden hiçbir farkının olmayışı) oldukça eğlenceliydi . buradan bütün paris hayranlarını filmi izlemeye davet ediyorum.

filmin senaryosunu françois truffaut 'un üstlenmiş öyle olunca haliyle biraz erkekleri ezik aptal aşık gösteren haller mevcut bunu filmin ilerleyen zamanlarında daha iyi fark ediyorsunuz filmde michel karakteri sabit duygularından da düşüncelerinden de emin bir karakter her ne kadar bütün aksiyona sebep michel gibi gözükse de aslında bütün hayatını bir aşk uğruna yere serebilecek zayıflıkta bir karakter dolayısıyla filmi götüren michel 'den çok sürekli olarak kendi içinde gel gitler yaşayan patriacia 'dır . filmin başında kandırılmaya müsait toy bir amerikalı genç kız olarak görülüyorken sonlarına doğru "feminizim" akımının etkisi altında kadınların "bağımsız " olmasından yana olan güçlü bir karakter olarak görüyoruz bana kalırsa filmi unutulmazlar arasında görmemize sebep bu ikilemi yaşayan patricia'nın son 10-15 dk değişimidir.

filmin ilk yarısında michel - patricia ikilisini sadece görüyorsunuz ama ikinci yarısında anlamdırmaya başlıyorsunuz aşk cesaret işi midir yoksa eğlence mi tutku mudur bağlılık mı aralarında geçen gerçekten aşk mıydı , filmin sonuna doğru bunları sorguluyorsunuz zira benim şahsi olarak kafamı karıştıran --- spoiler ---

polisler patrica'yı takip ederken tam michel 'i bulabilmek imkanı varken patricia ne diye kendisini tehlikeye atıp michel'i koruyor .. madem aşıktı sonrasında ne diye sonrasında michel'i ihbar ediyor..

neden bilinmez , herkes kendisine göre ayrı bir yorum yapar kendi yaşantısı kendi yaşantısındaki çıkarımlarını etkiler o yüzdendir

p: mutsuzluğumun nedeni özgür olmamam mı? yoksa özgür olmamamın nedeni mutsuzluğum mu?bilemiyorum.

m:konuştuğumuz zaman ben kendimden söz ediyordum ,sen de kendinden halbuki ben senden , sen de benden sözletmeliydik

p:sana aşık olmak istemiyorum, polisi bu yüzden aradım.sana aşık olmadığımdan emin olmak için

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
30.11.2016 01:08