marsec

  • azimli
  • şamda kayısı (715)
  • 3122
  • 2
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

evlenecek kız bulamamak

senelerdir "ah ulan ah memlekette kız kalmamış peh" şeklinde kahvehanedeki okey masasından sigara dumanı içinde yükselen, dan dan diye kafaya çarpan lafların bir yenisi, senelerce sütten çıkmış ak kaşık halinde yaşayan umutlu ve asil türk gencinin tek derdidir evlenecek kız bulamamak.

senelerdir diyorum evet, bakın 2007 olmuş (ki bu da benim 2007'deki ilk entrym ve inanın böyle boktan bir giriş istemezdim ben de), defalarca örneğini gördüğümüz**** bir "anlayışın" değişik sözcüklerle ifadesi çünkü bu. "ilk" olmak ve olmamakla kafayı takıntı denebilecek kadar bozmuş bir neslin empati yoksunluğunun temcit pilavı gibi önümüze tekrar çıkışı.

öyle bir derttir ki bu "evlenecek kız bulamamak", roman kahramanı gibi karşımıza pelerinini savurarak çıkan adamın (ki aralarında üniversite mezunu kamu çalışanları bile var diyeyim siz anlayın) kafasına tak eder, gider böyle orijinal bir şekilde ifade eder sözlüğe içine dökerek (halbuki yukarıdaki yıldızlardaki gizli bkzlara şöyle bir tıklasanız evrende bunu kafaya takan ilk insan olmadığınızı anlarsınız. zaten biz de ilk olmadığınızı biliyoruz da keşke son olsanız).

açık konuşayım, buna kafayı takan zihniyet öyle bir durumdadır ki çeşitli mecralarda kapakları açılmış baraj misali dertlerini boca ederken yakınır bile "aynı fikirde olmayabiliriz, niye saygı göstermiyorsunuz!" diye. "annem hariç" diyip kendi soyunu sopunu garantiye aldıktan sonra karşı cinsi "ikinci el / bakire" olarak ayırma cinliğini gerçekleştiren bir birey olarak aynı fikirde olmayanlara karşı "saygılı olun" kalkanını yükseltmek de bir çeşit ironi olsa gerek?

ek olarak, erkeklerin bu "bakire kız arayışı" olayına bakışı genel anlamda 2 kutupta toplanabilir, doğru. ancak ne yazık ki bu kutupların adı "ikinci el karı arayanlar" ile "0 karı arayanlar" değildir, çünkü zaten bu arayış içinde kendini kaybetmemiş bir insan evladı kalkıp da evleneceği insana "ikinci el karı" demez, gece rüyalarına büyük puntolarla "acaba üstünden kimler geçti?", "paketi açık mı kapalı mı", "yıllardır benim gibi mükkemmel birini beklediyse şahane karıdır" yazılı kartonlar taşıyan koyunlar girmez.

lakin sene olmuş 2007 (kendimden bir kez daha nefret ettim), birkaç yıldır sözlükte takılıp da bu pilavın tadından bıkmayan bizler az da olsa hala bu anlayışta birinin özne tümleç ve yükleminin sırasını değiştirdiği "yeni" cümlelerle durumu tekrar tanımlamasına şaşırabiliyoruz, çünkü birilerinin hala "paketlenmiş" organizmalara karşı bir açlığı var ve hala janjanlı paketlerini açıp içinden boooing diye yaylı bir "evlenilecek karı" çıkmasını bekliyorlar. ah be evladım, sen o kadar okul okudun, hayatını devinim içinde yaşadın da senden tek farkı pipisi olmayan birinin yıllarca android gibi yaşamamasına mı şaşırdın? sana da yazık, sırf erkek olduğum için "erkek değil mi, hepsi aynı" kalıbına sokulmamda bana yardımcı olacak etkin yüzünden bana da.

devamını okuyayım »
05.01.2007 23:35