martinandmara

  • 1623
  • 31
  • 8
  • 1
  • bugün

bir erkeği evliliğe razı etmenin yolları

evliliğe kazanılacak bir savaş gibi baktığınızı gösterir bu düşünceniz. evlilik bir savaş değil birlikteliğin, sorumlulukların, hayata karşı verilecek savaşta aynı safta yer almaktır. çok uzun bir süreçte onunla geçirebilecekmisin öncelik bence bu soruya emin olmanız gerekmektedir. sonra aynı düşüncenin karşı taraf için hissedilmesi ve bunu ikinizinde fark edebilmenizdir. sadece evlenmek, evde kalmamak adına yapılan yanlış evliliklerden bir yığın kişi zarar görüyor. buna siz, çocuğunuz, aileniz, toplum bile nasibini aldığı düşünülürse. çok kritik bir karar bu, ikinizde bu evlilik adına kendinizden ne kadar fedakarlık yapabileceğinizin farkına varıp. iki tarafta bu düşüncedeyse zaten razı etmek gibi bir gayretiniz olmaz. evlilğe bir gelinlik için, yada çevrenizdeki kişilere özenip karar vermemek önemlidir. bunu güya hayvan severlerde yapar. bir hayvanın bakımını üstlenir sonra o sevimli zamanları geçip sorumluluklarının artığı dönemde o hayvanları terk ederler. anlık kararlarla , gerçekten bu sorumluğu alabileceğiniz iki taraf içinde geçerli kişilerle yapın. yoksa sağlıksız evlilikler, sağlıksız toplumları oluşturuyor. şu dönemde herkesin evlilikten korkması bu tür kararların anlık verilen kararlardan olması.

razı etmekten evvel bence şu yazıda kendimiz için doğru kararı vermeliyiz.
evlilik kararı verirken öncelikle bireyler kendilerine “evliliğe hazır mıyım?”, “bu kişi benim için doğru kişi mi?” sorularını sormalıdır.

bu önemli karar verilirken mantık kesinlikle devre dışı bırakılmamalıdır. aşkın ya da sevginin tüm sorunları aşmaya tek başına yeterli olmadığı bilinmelidir. bireyler evlenmeyi düşündükleri kişiyi sadece içinde bulunduğu dönemdeki rolü ile değil farklı rolleri de (anne olma, baba olma, koca olma, ev hanımı olma vb.) göz önünde bulundurarak değerlendirmelidir. birey, eş olarak düşündüğü kişiyi değişik rolleri ile değerlendirirken kafasındaki soru işaretlerini mutlaka paylaşmalıdır.

bireyin eşini değerlendirmesi kadar kendisini de evlilik yaşantısındaki roller ve sorumluluklar açısından değerlendirmesi önemlidir. yeni bir aile kurmanın sorumluluğu, eş olmanın ve ebeveyn olmanın sorumluğu düşünülerek evliliğe adım atılmalıdır.

çiftlerin kendilerini, eşlerini ve evliliği gerçekçi olarak tanımaları, ileride uyumlu bir evlilik yaşantısına sahip olmalarının birinci koşuludur. kendi problemlerini fark edememiş, çözümleyememiş bir kişinin evleneceği kişiyi de sağlıklı olarak değerlendirmesi ve tanıması mümkün olamaz. evlilik ile ilgili gerçekdışı ve aşırı iyimser beklentileri olan bireyler evliliğin gerçekleri ile karşılaştıkları zaman kaçınılmaz olarak hayal kırıklığı yaşayacaklardır.

evlilik öncesi sunulan vaatler aldatıcı olabilir

evlenmeyi planlayan çiftlerin birbirlerini tanıdıkları kabul edilir ancak bununla birlikte şunu da unutmamak gerekir ki, evlilik öncesi karşı tarafı ‘gerçekten’ tanımak çok da kolay değildir. özellikle tanıştıktan kısa süre sonra evliliğin gündeme geldiği ilişkilerde, tarafların birbirlerine genel anlamda ne kadar dürüst oldukları öncelikle irdelenmesi gereken konudur. insanların kendilerini olduklarından daha iyi gösterme çabası içinde oldukları bilinmelidir. olumlu benlik sunumu adı verilen bu durum az ya da çok herkeste görülür. bazıları yeni tanıştıkları kişiye kendilerini olduklarından daha iyi gösterebilmek için olumsuz özelliklerini gizler, olumlu yönlerini abartır, gerçek olmayan vaatlerde bulunur, hatta yalana başvurabilir. çiftler arasında bir güven problemi varsa, geleceğe yönelik vaatlere inanılması doğru olmaz. ayrıca partnerine güvenen bir kişinin bile yapılan vaatlerin gerçekçilik düzeyini değerlendirmesi, ne denli gerçekleşebilir olduğu ve gerçekleşmemesi durumunda bunun evliliğe ne şekilde yansıyacağını düşünmesi gerekir. durum ne olursa olsun verilen sözlerin tutulamama ihtimali her zaman vardır. bu ihtimal düşünülmeli, gelecekte hayal kırıklığı ve pişmanlık yaşanmaması için bu durumun kabul edilip, edilemeyeceği önceden değerlendirilmelidir.

insanlar neden evlenirler?

doğru insan: doğru insanı bulduğunuza inanıyor ve mutlu bir çift olarak yaşadığınız heyecanı aileniz ve dostlarınızla paylaşmak istiyorsunuz. güvenli, kendinizi iyi hissettiğiniz, sağlam bir ilişkiniz var ve evlilik bir sonraki mantıklı adım olarak görünüyor.

aile özlemi: bir süredir güvenli bir ilişki sürdürüyorsunuz ve birbirinize bağlısınız. düzenli bir hayat ve çocuk yapmak istiyorsunuz ve evliliğin de bunun için en iyi ortamı sunacağını düşünüyorsunuz.

güven arayışı: evlenmeden önce ilişkinizin güvence altında olmadığını düşünüyorsunuz, evlendikten sonra daha güvenli olacağına inanıyorsunuz.

yalnızlık korkusu: bazıları ileride yalnız kalmaktan korktukları için evlenirler.

yeniden denemek: evlenip boşandıktan sonra “evlenmek mi, bir daha asla!” diyenler olduğu gibi, ikinci bir evlilik yapıp ilkinin izlerini silmeyi isteyenler de vardır. böylece ilk evliliğin olumsuz sonuçlarının üstesinden gelebildiklerini göstermeye çalışırlar.

devamını okuyayım »
30.09.2014 21:25