masada kalan son adam

  • 139
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

almanya

21. yüzyılda joker gerçek bir karakter olarak ortaya çıksaydı, muhtemelen çıkacağı ülke olurdu almanya. dışarıdan görünen oturmuş sistemiyle; kağıt üzerinde her türlü suç ve suç unsurunu engellemeye çalışıp (!) medyada bunun çok güçlü propagandasını yaparken arka sokaklarında yaşanan psikolojik ve fiziksel şiddetiyle; empati yoksunu, duygusal/sosyal zekası sıfırın altında olan bastırılmış toplumuyla içinizdeki jokeri ortaya çıkaracak gerçek bir gotham city.

işin politik tarafı bir yana, alman toplumunun başlarda fark edemeyeceğiniz ama uzun vadede rahatsız olacağınız en tehlikeli özelliklerinden birisi, mükemmel bir ustalıkla takındıkları makyajlı kibarlıkları. bu sadece dışarıdan gelen göçmenlere karşı gösterdikleri bir tutum da değil. toplumun hemen her kesimine sirayet etmiş bir durum ve maalesef ki iş hayatında da böyle, akademik hayatta da böyle, sosyal hayatta da böyle...

bir almanın istemediği bir durumda kendisine yöneltilen soruyu ya da ortadaki problemi görmezden gelmesi ve bu görmezden geldiği süreçte ev sahibini bastıran yavuz hırsız edasıyla “meşguldüm, cevap veremedim” “fark etmedim” gibi çocuksu yalanlarıyla o kadar sık karşılaşırsınız ki; istemedikleri şeylere “hayır” bile demeyerek edilgen bir tavırla topu karşısına atmasının altındaki kültürel tavrın sizi delirtmesi işten bile değildir.

o yüzden tanıştığınız “bazı” almanların ilk başlarda dünya tatlısı insanlar olduklarını düşünürken, iletişiminiz daha derine ve bire bire dönüştüğü zaman karşınızdaki insanın 6 yaşındaki bir çocuk kadar bile iletişim kuramadığını fark edersiniz. bakın çoğunluğunun tanışma anında merhaba dedikten sonra “nasılsın?” diye soramayan insanlardan, ya da “nasılsın?” sorusuna “iyiyim” dedikten sonra “sen nasılsın?” diye soracak bir sosyal zekanın olmadığı trajikomik insanlardan bahsediyoruz burada.

zaten bu delirtici seviyedeki iletişimsizlik yüzünden almanya’ya gelen göçmenlerin çoğu bir süre sonra oluşturdukları küçük çevreden çıkıp yerel topluma katıldıkları zaman almanya’da yaşamanın verdiği bir çok avantaja rağmen gün geçtikçe daha da bunalmaya başlarlar. gerçek dünyada maalesef (!) joker'e dönüşemedikleri için de ya ülkelerine dönmeyi ya da başka yerlere gitmeyi düşünürler. işin daha da enteresan tarafı bu durumun farkında olan bir kısım azınlık alman da diğer almanlarla takılmayı bırakıp kendilerine göçmenlerden oluşan bir çevre kurar ve almanya dışına çıkmayı, yerleşmeyi planlarlar. ama bu planların çoğu suya düşer, almanya'da kalınır.

siz de günün sonunda istemesine rağmen bulunduğu toplumdan çıkamamış, kişisel dönüşümünü de tamamlayamamış bir sürü yarım kalmış jokerle baş başa kalırsınız.

https://www.youtube.com/watch?v=zp4nhxpp5nc

devamını okuyayım »