maskot kisi

  • 1373
  • 6
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

leyla ile mecnun

bir çırpıda bitiverdi 14.bölümü de. yalnız bu dizide artık kesin bir gerçek var ki, ismail abi en önemli komedi unsuru ve yanına yaklaşan dahi yok. kendisiyle ilgili 2 şey var dikkatimi çeken;
- ne zaman mecnun hayalinde ismail abi'ye de yer verse abimiz çemkiriyor, allahını seversen ne işim var benim burada diye.
- sahilde mecnun'la yaptıkları muhabbetlerde sözlükte yanlış bilinen bir durum var, aralarında 20 30 metre olmasına rağmen birbirlerine birşeyler uzattıkları ilk sahne kıyametin koptuğu ve ismail abinin mecnun'a yabanı para destesi uzattığı bölüm değil, ondan birkaç bölüm önce mecnun'un ismail abi'ye aldığı hediye olan gemi maketini uzattığı sahneydi, ki gerçekten çok güzel bir detaydı onur ünlü'ye ve gryffindor'a 10 puan.
- * yönetmen demişken, yine sahil konuşmalarında bazen birirlerini duyamadıklarında bize de ses kısık geliyor ya da hiç gelmiyor, o da çok hoşuma giden bir ayrıntı. zaten ondan sonraı malum; 'nasııılllllll??'.

genel anlamda dikkatimi çeken unsurlara bir göz atalım;
- beste bereket artık konuk oyuncu değildir, jeneriğe eklemişler kendisini hem de leyla ile mecnun'un tanıtımından hemen sonra kendisi ve yavuz abimiz çıkıyor.
- ankara'da kalenin manzarasında ellerinde simit-çay konuşurlarken iskender abi mecnun'a "okulunu bitir de bir memur ol şu şehirde mis gibi" minvalinde irşeyler söylüyordu,mecnun da "baba allahını seversen bırak bu işleri, en kravat takmayı ile sevmem" diyordu. 2023'te hali ayrı bir güldürdü o yüzden.
- 2023 demişken, kaan bakkal'ın camındaki ilan da bambaşkaydı: "normal ekmek var"
- aralarında en delikanlı ismail abi çıktı yine, behzat ç. sorguya çekerken suçu üstüne aldı bir kalemde. "tuttum attım aşağı!" derken parmakla ufku göstermekteki kararlılığı var ya, öldürüyor beni bu adam.
- genelde ismail abi kahkahalar attırıyor bana, ama ali atay da bir başka oyuncu hakikaten. kaç gündür durup durup gülüyorum 2023'te gar gişesine gidip 12 sene geriye götürecek bilet sorduktan sonra "lafa girmeden hemen söyleyeyim manyaklı munyaklı konuşmayın, manyak sensin" demiyor mu, off off *.

şimdi sıra genel analizde;
uzun zamandır hemen hemen herkes espri taşıyor başlığa, yani ne zamandır dizide genel anlamda neler dönüyor konuşmuyoruz. efendim olaylara geniş açıdan bakacak olursak, arda'nın babası asayı çaldı dededen, noldu? leyla ile mecnun kavuşamadılar ve gelecek farklı şekillendi. peki neden dedenin asası?demek ki dedenin bu dizideki rolü bu, bu iki aşığı kavuşturmak. ee zaten bu dizi mecnun'un rüyasında gördüğü ak sakallı dededen yardım istemesi üzerine o dedenin eve taşınmasıyla başlamadı mı? (bu cümle bile gösteriyor nasıl bir diziye sahibiz*). bazen diyorlar ya yazarlar, kardeşim leyla ile mecnun kavuşur muymuş hiç, nasıl dizi bu diye, işte adı üstünde absürd komedi. leyla ile mecnun efsanesindeki absürdlük ne olabilir? tabii ki kavuşmaları. ve daha önce sözlükte belirtildiği üzere, önceden yaşann bir konuşma vardı arda ile dede arasında, babasına ne kadar çok benzediğine dair. yani büyük ihtimal arda'nın babası bizim dede'nin evil twin'i.

yahu resmen şu masum biricik diziye de lost muamelesi yapıp teoriler tahminler falan kastım ya, benim kafamdan geçenle klavyemden dökülenlerin aynı olmadığının farkında olmamış olabilir miyim bilmiyorum ki.

devamını okuyayım »
19.05.2011 03:02