massayidonatello

  • 3807
  • 25
  • 5
  • 2
  • bugün

ekşici

ekşi sözlük'te beğenmediğiniz bir fikir gördüğünüzde bunu eleştirmek için saldırmanız gereken hayali kitle.

bu tabirin ortaya çıkışı ünlülerin ve az ünlülerin "aman hesap açarsam bütün millet üzerime çullanır" fikrini yavaş yavaş terk edip sosyal medya mecralarında görünür olmaya başladığı döneme denk gelir. normalde mikrofon bulan ünlüler, konuşabilecekleri bu kısa süreyi iyi değerlendirmek adına sadece sevimli pr çalışmaları yapabiliyorken sosyal medya sayesinde gerekli gereksiz bütün fikirlerini de (herkes gibi) belirtmeye başladılar. dolayısıyla buraya girip kendi ismini aratan ünlünün de maruz kaldığı bazı eleştirilere cevap hakkı doğması işten bile değildi. işte bu kendileri hakkında yapılan yorumlardan hoşnut olmayan ünlüler ve az ünlüler "ekşiciler" tabirini yarattı. halbuki o zamanlar ekşi sözlük kadar olmasa da popüler olan başka sözlükler de olmasına rağmen ekşi sözlük yazarları, siteden bahsederken sadece "sözlük" kelimesini kullanır, iron maiden'a "maiden", sezen aksu'ya "sezen" diyormuş tadı alırlardı.

ekşi sözlük yazarlarının küçük ama entelijans bir kitle olduğu dönemde yazılan entry'ler yapıları ve yazarların fikirleri itibariyle daha "ciddiye alınabilir" olduğu için kendisine yapılan eleştirilerden hoşnut olmayan kişilerin kafasında canlanan hayali otoriteyi tanımlayan "ekşici" kelimesi tabii ki bu kişilerin hayranları ve takipçileri tarafından da çabucak benimsendi. benzer yazılar diğer sözlüklerde de yazılırken oralarda bile böyle sivri dilli yazarlar "ekşici" olarak tanımlanmaya başladı.

sonra bazı planlamalar dahilinde ekşi sözlük'ün kendi kültürünün ve dilinin oluşmasının tek müsebbibi olan entelijans kitlenin çatısı olması yerine -sanki diğer bütün sosyal medya mecraları bu işe yaramıyormuş gibi- homojen bir kitlenin kimsenin umurunda olmayan düşüncelerini dile getirebileceği bir halk simülasyonu haline getirilmesine karar verildi.

hal böyleyken "metallica diye bir grup buldum çok iyi" tadında internet kullanan herkes buraya aktı. ne demek bu? internet kültürüne, orada sınırlı kitleler arasında yapılan muhabbetlere, gülünen meme'lere, izlenilen videolara çok hakim olmayan insanlar mesela hani 2020 yılında "lol .d.d" caption'ıyla 2007'de falan dolaşan videoları görüp büyük keşif yaptığını zannederek paylaşıyor ve hokib ekiplerine maruz kalıyor ya, işte o insanlar sözlüğün de kültürünü, formatını, bazı kült bkz'ların hikayesini bilmeden onları birer "cem yılmaz repliği" gibi sağa sola saçarak komik olmaya çalışıyorlar ve ne acıdır ki olamıyorlar. çünkü altyapıları yok. çünkü daha hemen hemen 2 ay önce başlamış bir instagram yayını olan melikşah ve bartu'yla mücbir sebepler'in başlığında "j muhabbeti ne bilen var mı ya?" tadında entry'ler var. henüz 2 ay önceki bir geyiği bile geri dönüp birazcık tarama yapma zahmetine girmeden "hemen sorayım öğreneyim" diyen insanlar 20 yıllık sözlük geyiklerini de merak edip araştıracak değiller. zaten türkiye de bu kadar rahat boş vakit geçirilebilen, eğlence kültürüne bu kadar vakit ayrılabilen bir coğrafya değil, o yüzden birazcık haksız da sayılmazlar. "siktir deli onu mu arıycam" derler.

işte kendisi de bu mecranın bir parçası olmasına rağmen bu "ekşici" tabirini kullananlar da bu insanlar.

devamını okuyayım »