massive inferno

  • çetrefilli (385)
  • 589
  • 19
  • 6
  • 2
  • bugün

2020 ekonomik krizi

ekonomik kriz değil ancak hukuksuzluğun yol açtığı süregiden bir sallantıdır. kapitalist ekonomiler krize girer, ardından belki savaşa da girer, bunları biliyoruz ama türkiye'de durum farklı.

hukuk nedir arkadaşlar? türkiye'de neden hukuk yoktur? bunun sebebi akp midir? hiç sanmıyorum. sınıflı toplumlarda hukuk antagonizma içindeki sınıflar arasındaki çelişkiyi ve süregiden çatışmayı temsiliyet mekanizmalarını harekete geçirerek çözmek durumundadır ve çıkışı sözleşmedir. insan sözleşme yapar.

bu ülkede devlet halkıyla olan sözleşmesine kaç kere ihanet etmiştir? sayamıyorum. 80den sonra 650,000 türk insanını hapse edip işkence yaptı bu devlet. bu darbecilerden kaçı yargılandı? kaçı içeri girdi? bugünün rakamıyla yaklaşık 1,500,000 insandan bahsediyoruz. bu boyutta akıl almaz bir vahşet yaşandı bu ülkede ve halkını sözde temsil etmekle yükümlü devlet görevlileri bunu yaptı ve yırttılar.

bakın mesela abd hukukunda class action lawsuit denen bir olgu vardır, büyük kazalarda ya da toplu zarar görme durumunda insanların bir araya gelerek açtığı davalardır ve genelde büyük tazminatlarla sonuçlanır. peki çorlu tren kazasında bütün bu aileler böyle bir tazminat alabildi mi? suçlular ayan beyan ortadayken ceza alan oldu mu? bu sadece bir örnek.

sadede gelelim. bir şekilde üstten aşağıya yasaları delmenin bir sonuca yol açmayacağı bilgisini yayarsanız, mafyalarla uğraşırsınız, yaşadık, devlet içinde yuvalanmış yüzbinlerce insanın halkını öldürmesini yaşarsınız, 15 temmuz'da onu da yaşadık.

hiçbir ülke bu temeller üzerinde yaşayamaz, ekonomi boktan olabilir o başka bir şey. arjantin'de de boktan ama bütün darbecileri içeri tıktılar. arjantin'de hukukun olmadığını sanmıyorum!

bu sözleşmeye ihanet prensibi toplumun hücrelerine öyle yayıldı ki, iş dünyasını da sarmaladı. çok uzun yıllardır türkiye'de çalışmıyordum, en son bir türk firmasından iş aldım, görev tanımlarından, çalışma saatlerine, ödeme rejimine kadar her sözleşme maddesine teker teker ihanet ettiler, hayretler içinde kaldım. şunu anlatmaya çalıştım, bana nasıl davrandığınız umrumda değil ama bu tutumunuz izleniyor ve uluslararası piyasaya iş yapmaya çalışıyorsunuz, aynı hataları orada da yapacaksınız, para kaybedeceksiniz dedim ve kaybettiler. sözleşme maddelerine uymamak senin için bir alışkanlık olabilir ama dünya böyle işlemiyor.

sürekli bir güven probleminden bahsediliyor, hukuk bu güveni tesis etmek için var zaten ve artık türk öznesi hukukla çevrelenmiş değil. o zaman bir yunan, arap, rus da seninle iş yapmak istemiyor. çok basit.

devamını okuyayım »