matrix

  • 4639
  • 53
  • 19
  • 0
  • dün

me and earl and the dying girl

önce bu > link < açılsın (filmden bir parça)

filmi dün gece izledim. pek iyi gitti. epey bir sevdim. nedense böyle filmleri (ki bu tarz filmler için "şöyle bir filmdir" tanımı yapamamaktayım ve de bunu yapamıyor olduğuma da sevinmekteyim. yapamıyor olmamı sağlamaları da onları ayrı bir yere yerleştiriyor gözümde.) izledikten sonra değişik bir persfektif, ayrı bir referans noktası kazandığımdan, yine severek izlediğim o efektli, popcorn holivut filmleri iki boyutlaşıyor gözümde. izlerken her tür ruh haline girebiliyor insan. mutlu da oluyor, hüzünleniyor da. yer yer kızıyor, minnet de duyuyor. aynı hayatın kendisi gibi. o yüzden bu filmler için "hayat gibi" demek en yakın tanım olacaktır. seviyorum bu filmleri yaratan kafaları. zaten filmin içindeki genel kafayı, karakterlerin o algılama kafasını çok seviyorum. özeniyorum. içinde kalıp, çıkmak istemediğim kafalar bunlar. ben de öyle yaşamak istiyorum. çevremdeki insanlarla bu tarzda etkileşim halinde olmak istiyorum. şu hayatta intihar etmiyorsam tek sebebi; bir gün hayata bu şekilde bakan bir insanın elini tutarken ve (de) bu tarz bakan diğer insanlarla birbirimize sarılırken, yüksek bir dağ kenarında oturup, manzaraya bakarken, konuşmaya bile gerek duyulmayan bir senkronize halinde, en fazla manzaraya karşı sevgisel çığlıklar atarken, üzerimize yağmur bile yağsa bunu umursamadan, o mental ve ruhsal minnet anı seviyesine erişeceğime inanmamdır.

benzer hisleri uyandıran filmler olarak (yer yer birbirlerinden epey uç noktalarda da dursalar (ki buna çok takılmayın derim)) şunları sayabilirim, aklıma ilk gelenler olarak;

man up [bu listeye 19.11.15 editi ile eklenmiştir.] [film ile alakalı entry]
garden state (eve dönüş)
the fault in our stars (aynı yıldızın altında)
the perks of being a wallflower (saksı olmanın faydaları)
juno
mr. nobody (bay hiçkimse)
little miss sunshine (küçük gün ışığım)
eternal sunshine of the spotless mind (sil baştan)
synecdoche new york (new york yanılsamaları)
being john malkovich (john malkovich olmak)
adaptation (tersyüz)
the science of sleep (rüya bilmecesi)
be kind rewind (lütfen başa sarın)
the weather man (fırtınalı hayatlar)
cashback (zamana güzellik kat)

gibi. ve bu filmler hiç bitmesin istiyorum izlerken. "the end" yazısını görmek hiç istemiyorum. filmler ekranda/beyazperdede hiç kararmasın ve değersiz hayatıma tekrar geçiş yapmayayım istiyorum. bu entryi okuyan insanlar arasında, bu filmleri seven, benzer hisler yaşayan, güzel kalpli insanların olduğunu da biliyorum. ve sizleri de seviyorum. (aklıma şu an hatırlamadığım başka filmler gelirse listeyi editlerim. hatta sizler de "şu da var", "bu da olabilir" şeklinde önerilerde bulunmak isterseniz, çekinmeden yeşillendirebilirsiniz. çok sevinirim.)

kahmut nickli yazara da teşekkür ediyorum elbette bu başlık altındaki entry'si adına. filmin tüm müzik külliyatını ortaya dökmüş. ben de onların hepsini (ki zaten filmlerden bağımsız olarak, asıl değerlerini de tatmak adına, müzik albümlerini sonradan dinlemeyi sevdiğimden) linkleştirdim.

harry nilsson - everybody's talkin' [ link ]
brian eno - the big ship [ link ]
brian eno - on some faraway beach [ link ]
explosions in the sky - remember me as a time of day [ link ]
roy orbison - in dreams [ link ]
aradia ensemble and chorus - jubilate, o amoeni chori, rv 639 (antonio vivaldi) [ link ]
bernard herrmann - scene d'amour [ link ]
brian eno - golden hours [ link ]
brian eno - dead finks don't talk [ link ]
ennio morricone - main title from the motion picture for a few dollars more [ link ]
jean constantin - generique et car de police [ link ]
brian eno - burning airlines give you so much more [ link ]
lou reed - street hassle [ link ]
the gotobeds - ny's alright [ link ]
cologne chamber orchestra and dresden chamber choir - mass in b minor, bwv 232 (j.s. bach) [ link ]
ennio morricone - main title from the motion picture navajo joe [ link ]
cat stevens - trouble [ link ]
cluster & eno - ho renomo [ link ]
lythion music - kartoffeltornado [ link (henüz bulamadım)]
brian eno - zawinul/lava [ link ]
richard wagner - ride of the valkyries [ link ]
hevy floe - love sonnet [ link (henüz bulamadım)]
indiana state university faculty winds - music for the funeral of queen mary, z. 8601 (henry purcell) [ link ]
brian eno - i'll come running [ link ]
david shire - theme from the motion picture the conversation [ link ]
ezio bosso - minuetto 'jeux d'enfance from the motion picture rosso come ıl cielo [ link ]
brian eno - here come the warm jets [ link ]
james ft. brian eno - burn the cat [ link (henüz bulamadım)]
jacques offenbach - barcarolle fantasy [ link ]
jean constantin - trinite et finale from the motion picture les quatre cents coups [ link ]
landon thomas - lsd [ link (henüz bulamadım)]
ra ra riot - dance with me [ link ]
brian eno - always returning [ link ]

filmin en sevdiğim yerlerinden birisi de, tıpkı be kind rewind (lütfen başa sarın) filminde olduğu gibi, film izlemeyi seven, sinemayı seven (bir anlamda film/sinema fetişistliği) insanlara özel bir hediyeymiş gibi bünyesinde barındırdığı, o "amatör film" çekme sahneleriydi. keşke o filmleri bluray'in içine ayrıca ekleseler de izlesek dedim. ayrıca filmin görüntü yönetmenliği çok başarılıydı. sıkıcı hiç bir kamera açısı yok. hepsine epey özenmişler. insan izlerken, filmin sırf o yönünü bile gözlemleyip mutlu olabiliyor. evin babası, tarih öğretmeni, kızın annesi gibi süper kafa karakterler vardı. "kafa" olayına takmış gibi göründüğümün farkındayım. (ki tam olarak aktarabildiğimi düşünmüyorum gerçi, olsun) mesela kızla oğlanın filmci-kitapçıda birşeyler aradıkları sahneyi düşünün. kaç kişi o anda, onlar gibi davranabilir ki? çoğu ya aradığı şeye odaklanacaktır, ya da çevre faktörünün altında ezilecektir. arkadaşıyla konuştuğu şeyi, arkadaşıyla olan etkileşimi 2. plana atacaktır. mış gibi yapacaktır. sanırım "anda kalma" olayını da simgeliyor bu kafa hali. algısal olarak yanındaki insan/lar/la tam senkronize olmak ve başka bir şekilde davranmamak. arkadaşlarınızla sıradan bir avm'nin sıradan bir cafe'sinde kahve içerken bile çoğunuz/çoğumuz o şekilde bir "salmışlık" haline girememekteyiz. ego tabanlı iletişim sisteminin malesef ki biz/ler/e prangasıdır işte bu. haliyle o şekilde işlevsiz bir sosyalliğe de girsek ne olur, girmesek diye düşünmeliyiz. ben'i anlatmak için mi oradayız? yoksa ben'leri kendi haline bırakıp, bu bırakmışlığın akışıyla biz oluşlarını gözlemlemek için mi?!...

editlemeler;
- film listesine man up eklenmiştir. [19.11.15]

devamını okuyayım »