mavi bodrum

  • 424
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

re/max

evimi satabilmek için kendileri ile satış sözleşmesi yaptığım fakat bin pişman olduğum amerikan orjinli emlak şirketidir.

memleketimizdeki bir çok klasik emlakçıdan bıkmış insan evladından birisi olarak bir de remax ile deneyelim nasıl olacakmış diye merak edip gittiğim ve bu şekilde elimi verip kolumu kaptırdığım firma olmuştur kendileri.

ilk başlarda her şey çok güzel geliyor gözünüze, şık bir ofis, pırıl pırıl güleryüzlü ve iyi giyimli insanlar, profesyonel izlenimi veren süslü sözler ve cümleler, efendim şöyle yapıyoruz böyle yapıyoruz şeklinde bir sürü vaadler falan. öncelikle satmak istediğiniz gayrimenkulün fiyatını siz değil remax belirliyor, çünkü onlara göre satılamayacak bir gayrimenkulü portföylerine almak ve zaman çaba harcamak anlamsız, buraya kadar tamam mantıklı. satmak istediğiniz yer ile ilgili bir araştırma yapıp rapor çıkartıyorlar, o civardaki emsal satış rakamlarına ve satmak istediğiniz yerin özelliklerine göre ortalama bir rakam çıkartıyorlar, tamam bu da pek güzel.

daha sonra bir takım flayer falan dağıtıyorlar sağa sola, üzerinde satmak istediğiniz yerin bir kaç resmi olan ve özelliklerini anlatan bir kağıt parçası, bunu çevredeki apartmanların posta kutularna falan bırakıyorlar, bu da pek güzel. satmak istediğiniz yer ile ilgili sizle bir sözleşme imzalıyorlar ve bu 3 aylık bir sözleşme, fakat öyle bir sözleşmeki akıllara zarar, şöyle anlatayım;

satılık yeriniz için remax bir müşteri bulursa hem alıcıdan hem de satıcıdan % 3 komisyon alıyor,bunda kesinlikle bir pazarlık yok.
eğer müşteriyi remax başka bir emlakçı aracılığı ile bulursa bu sefer alıcıdan aldığı % 3'ü o emlakçıya veriyor ve yine sizden % 3 alıyor.
eğer müşteriyi siz kendiniz bulursanız bu sefer sizden % 3 almıyor ama o getirdiğibiz kişiden alıyor (esas dangalaklıkda bu)

yani mekan için kendiniz müşteri bulsanız remax ondan % 3 alıyor bir güzel, bu durumda mantıklı olarak alıcıda bu işten soğuyup kaçabiliyor, iş olmuyor siz de ayar oluyorsunuz tabi. diyelim ki "eheyyt be, sikerim böyle işi caydım ben bu sözleşmeden kardeşim" derseniz, o zaman başka başka güzellikler sizi bekliyor, şöyleki;

sözleşmeyi iptal ederseniz o satmak istediğiniz yer onların tarafından kara listeye alınıyor ve sonraki bir yıl boyunca orayı satamıyorsunuz, yani satmanız yasak oluyor. bu durumda sizden satış bedelinin %3'ü oranında ceza talep ediyor.

sözleşme süresi içinde mekanı remax'dan gizli bir şekilde satarsanız bu sefer sizden o satış bedelinin % 6'sını talep ediyor ve vermezseniz icralık oluyorsunuz.

sözleşme süresi boyunca remax'ın size getirdiği müşteriler ile bir şekilde kaş göz işareti yapıp " abi sen biraz acele etme sabret bunlarla sözleşme bitiyor bir ay sonra bitince yaparız kendi aramızda satışı komisyonu da ödemeyiz" gibi bir cinlik yaparsanızo zaman yine %6'lık bir icra sizi bekliyor olacak.

işin kötü yanı siz evin fiyatında indirim bile yapsanız remax'ın %3'lük yüksek komisyonuda eklenince bu indirim pek bir işe yaramıyor ve eve alıcı bulamıyorsunuz, aynı şekilde diğer emlakçılarda bu komisyon oranı yüzünden remax ile çalışmaya hiç sıcak bakmıyorlar. ayrıca göründükleri kadar da profesyonel değiller, tüm o gösteriş sadece gözlere çekilen cila, benim çalıştığım remax şubesi bir ay içinde eve sadece bir kişiyi getirdi evi göstermek için.

lafın kısası evinizi bir sözleşme ile bu gibi firmalara bağlamadan önce 3 kere düşünün, bunun yerine kendiniz satmaya çalışın, gazeteye ilan verin, internet sitelerine koyun ilanınızı, bir şeyler yapın işte, yada güvenebileceğiniz ve yıllardır bu işin içinde olan normal bir emlakçıya verin ama asla sözleşme yapmayın, paranızla rezil olursunuz.

devamını okuyayım »
12.03.2008 10:36