mavi gozlu ev

  • anarşist (226)
  • 782
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

metro seferleri 00.00'da biten dünya kenti

aslında güzel bir şehir.. hatta coğrafi olarak dünyanın en güzel şehri..

ama 15. yüzyılda yaşanan bir talihsizlik sonucu yanlış insanların eline geçmiş.. dürüst olmak gerekirse, eline geçirenler ilk başlarda çok iyi bakmışlar bu mirasa.. üzerine estetik yapılar inşa etmişler, görkemli ibadethaneler, saraylar, anıtlar, çeşmeler kondurmuşlar.. ancak onların torunları değil bir şehir yönetmek, bir şehri güzelleştirmek, o şehre bir hizmet getirmekten bile acizmiş..

resmi sayılardan farklı olarak, tahminen 15 milyondan fazla insanın yaşadığı, bunların yüz binlercesinin gece dışarı çıkma, sosyalleşme alışkanlığına sahip olduğu bir şehirde, zaten cılız olan metro ağına, saat sınırlaması getirmişler.. cuma, cumartesi gibi insanların sıklıkla dışarıda olduğu günlerde bile 23:55'ten sonra yolcu kabul etmemeye başlamışlar metro istasyonlarına.. sonra bu şehre dünya şehri demişler..

bak beyim, madem kendini dünya ile karşılaştırıyorsun, sana dünyada bu iş nasıl oluyor söyleyeyim.. dünyanın diğer metropollerinde, hatta senin şehrinin nüfusunun 10'da birine bile sahip olmayan metropollerde, bilhassa haftasonu geceleri toplu taşıma ağları sanki gündüz vaktiymişcesine devam eder.. ha seferler seyrekleşir mi? seyrekleşir.. ama kesilmez.. senin gibi 23:55'te almazlar son yolcuyu.. sabaha kadar girer çıkar millet istasyonlara.. çünkü bu bir hizmettir her şeyden önce.. "dünya şehri yönetiyorum" iddiasında olacaksan, önce hizmet götüreceksin..

sonra bu şehri yönettiğini iddia eden biri, ne olduğunu kimsenin bilmediği uluslararası bir derneğe başkan olmuş işte.. demiş ki, bu başarı şehrimizin.. ama hangi şehrimizin? taksi parası vermek zorunda kalmamak için oturduğum yerden 11 buçukta kalktığım şehrin mi? dünya şehriymiş, peeeeeh..

devamını okuyayım »
27.11.2010 01:22