mavi gozlu ev

  • anarşist (203)
  • 782
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

1 mayıs'ta patron koltuğuna işçi oturtmak

öncelikle belirteyim, aradım ve şunu buldum: 1 mayıs'ta başbakanın koltuğuna işçi oturtması..

lakin olayımız bundan çok farklı.. bir işçi için başbakan koltuğuna oturmaktan ziyade patron koltuğuna oturmak daha manidar olsa gerek.. zira özel sektördeki bir işçi için maaş, iş yükü, sosyal güvence gibi çok hayati konular patronun koltuğundan geçiyor..

acaba ne ister patron koltuğuna 5 dakikalığına oturmuş işçi? işte bunu anlamamızı, daha doğrusu birilerinin anlamasını sağlayacak bir hareket olurdu bu.. örneğin, tuzla'daki bir tersane işçisi ne isterdi, hayatta kalmak bile onlara bir lütuf olarak sunulmuşken? ya da ankara ayazında emeğinin peşinde sabahlayan tekel işçisi 1 günlüğüne tekel müdürü olsaydı ne isterdi?

aslında ne yazık ki, onun ne istediği 5 dakikalığına yerini aldığı patronun çok umrunda olmazdı.. hatta şöyle bile diyebilirdi gerçek olmayacağını bilmenin rahatlığıyla:

"artık yetki sende, ister asar, ister kesersin.."

misal;

--- spoiler ---

+eveeeet ahmet bey, bugün 1 mayıs, geçin bakalım bugün bu koltuk sizin.. neler söylemek istersiniz?
-hayat çok pahalı, sağlık çok pahalı, eğitim çok pahalı, et çok pahalı, sebze çok pahalı, ulaşım çok pahalı. bütün işçilere yüzde 100 zam yapıyorum..
+eheh.. ilahi ahmet bey çok da şakacı bir çalışanımızdır kendisi, sevgili basun mensubu arkadaşlar..
-sağlık sigortaları yetersiz, şantiyelerdeki, fabrikalardaki güvenlik önlemleri yetersiz, işçilerin can güvenliği yok.. fabrikamızdaki güvenlik önlemleri için yeni bir bütçe ayırıyorum..
+ahmet bey siz bizi güldürdünüz , allah da sizi güldürsün..
-kot taşlama işçileri ölüyor, her yerde çocuk işçi çalıştırılıyor, yeni bir çalışma yasası düzenlenmesi için ankara'daki bağlantılarımla temas kurucam..
+ahmet bey bokunu çıkarmayın..
-işçilerin sendikal hakları ellerinden alınıyor, azıcık sesini çıkaran işçi ya kovuluyor ya polisten dayak yiyor, örgütlenmeye çalışan işçiler kovuluyor, işçi hakları için mücadele edicem..
+kalk lan, git şurdan!!!!!11

--- spoiler ---

düşündüm de, bizim memlekette mümkün değilmiş lan.. anca 23 nisan'da çocukları oturtursunuz siz kendi koltuklarınıza, onu da doğru söylediği halde çocuk diye ciddiye almazsınız..

devamını okuyayım »
27.04.2010 01:00