mavi topolino

  • 1927
  • 23
  • 9
  • 0
  • dün

gece 3'te 12 tl'lik ilacı veresiye vermeyen eczacı

neresinden tutarsan tut sorumsuzluk akan hikayeye konu olmuş eczacıdır efendim. veresiye isteyip reddedilmenin rezalet olduğu dünyada görülmemiştir. öyle olsa dilenclerin bizi sikmesi lazım yolda. ki istedikleri 1,2 lira. veresiye istedin diyelim, karşı taraf kabul etti, eyvallah, ona teşekkür et, o yapmak zorunda olmayan bir şeyi gönlünden kopup yapıyor diye. ama yok diyorsa çemkiremezsin arkadaşım. vermek zorunda mı?

gelelim arkadaşın sorumsuzluklar silsilesine. ulan bu iğne kapağı açık unutulmuş kolonya mı ki bir anda bitiyor gecenin 3ünde. sen son iğneyi kullandığın zaman ilacın bittiğini anlamayacak ve bir gecenin 3ünde eşinin bel ağrısı tutarsa ihtiyacın olabileceğini düşünemeceyecek kadar salak ol, ondan sonra gecenin 3ünde iğne bitti de.

peki buraya kadar tamam, yaptın bir salaklık, eşinin meşhur bel ağrısı yine tuttu ve gecenin 3ünde ilacı temin etmek zorunda kaldın. dışarı beş parasız çıkmak nedir arkadaş. nerede yaşıyorsun sen. ilacı geçtim, yolda belde kaldın, taksi tutmak zorunda kaldın, o oldu bu oldu, karta güvenip dışarı mı çıkılır. hadi karta güvendin çıktın ilk işin atmye uğramak olacak.

peki buraya kadar da tamam, yaptın 2 salaklık ve eczaneye geldin. eczanenin suçu veya değil pos cihazı çalışmadı, senin kart okumadı, ıvır zıvır. ben para çekip de geleyim o zaman demek yerine büktün boynunu ve sordun "sonra versem olur mu?". sabah 8de beri ayakta olan ve gecenin 12den sonra 10 bilemedin 15 hasta daha gelecek diye bir mesleki sorumluluk ve amme hizmeti olan nöbet görevini tutan eczacı da sana "kusura bakmayın" dedi. efendi gibi peki diyeceksin arkadaşım. dingo nun ahırı mı lan eczane. bir de bunların yaşlı versiyonları var, eczaneden ilaç alırken, olm cebimdeki parayla market alışverişi yaptım hiç param kalmadı deftere yazıver diyen. paşam tontonum markete tıkır tıkır öder parayı, eczaneye gelir deftere yazdırır. hele bi hayır de bakalım tontonuma. ulan ekşi sözlük yazarı olsa bu emekli tontişlerimiz sıçmıştık. koca bir ilaç sektörünü alaşağı ederlerdi burada. bazı kıskanç ezik tipler de buna çanak tutarlardı.

bak güzel kardeşim. sen durumu olmayan bir insan değilsin. aldığın şey çocuğunun ateş düşürücüsü de değil. ben eminim şayet bu tarz bir durum olsaydı o eczacı senden para da istemezdi. insanlık bunu gerektirir. lakin yaşadığım şeyleri buraya yazsam sayfalar tutar. ulan dini bütün birine benziyo dersin, peki abi yarın getir yok kayıp, çocuğuna kıyamazsın peki dersin, allah razı olsun söz yarın gelicem der, yok kayıp, kimliğimi bırakayım abi der, alırsın yok kayıp, kimlik doldu eczane.

yaşadığın şeyi anlatan güzeller güzeli bir atasözümüz var ki olayı özetliyor;

(bkz: akılsız başın cezasını ayaklar çeker)

devamını okuyayım »
22.01.2015 18:45