mavicinsadam

  • bıçkın (488)
  • 713
  • 17
  • 4
  • 1
  • bugün

alevi

tanım : tarih boyunca görmezden gelinen,öteki olması bile hazmedilemeyen, yabancı sinemalarda bile rastlamanızın daha kolay olduğu bir topluluk.

sünnilikten sonra en fazla mensuba sahip islami bir mezheptir. mezhep ! burası önemli.
alevilikte hz.muhammed'in son peygamber olduğu,hz.ali'nin ise veliliği esastır. genel olarak aleviler veliliği liderlik manasında kullanırlar.

sünnilik'te allah,hz.muhammed gibi 4 büyük halife sıralamasından farklı olarak hak, muhammed, ali sıralaması esastır.

aleviler için ehlibeyt ve 12 imam sevdası büyük önem taşır. aleviler'e göre peygamberin evi, yani ehlibeyt'e bakış sünni bakıştan farklı olarak 12 imam'ı da kapsar.

hassas bir dini inanışa sahip olmaları, aleviliğin dini bir malzeme olarak kullanılmasını mümkün kılmıştır... karşılaştığım en komik şey ise bir arkadaşım aleviler'in aleve taptıklarını zannetmesiydi *

hz muhammed'i asla yok saymaz ve muharrem orucunu tutarlar ve bu oruçta su içilmez.sebebi ise kerbela olayıdır.

diğer bir yanlış düşünce ise şii'lik ile aleviliğin hemen hemen aynı inanışlar olduğunun düşünülmesidir. bu iki inanış arasında benzerlikler olduğu doğrudur. ancak çok fazla farklılıklar da mevcuttur. örneğin şii'ler ibadetlerini cami'de, aleviler ise cem evinde yaparlar.

nüfus'unun %99'unun müslüman olduğu söylenen türkiye'de, alevilerin sayısı 4,5 ile 6 milyon arasındadır. bu sayı yaklaşık olarak %6 ile %8'e tekabül eder. bunların arasında ;
-arap aleviler
-kürt aleviler
-türk aleviler
ve daha bir çok küçük kol bulunur.
(arap aleviler bunlardan biraz daha farklıdır. ona daha sonra değineceğim.)

sonuç olarak aleviler aydınlık ister.
her karanlık çöktüğünde aleviler'i basar eşkiya..
10 bin, 50 bin, 100 bin alevi katledildi.
yazılıdır tarihin kan kırmızı sayfalarında..

odalara doldurulup yakıldıklarında ellerinde yine sazları vardı. yanmış bir sazın yarı parçası hala oradadır. yaşasalardı yine şiir okuyacak, türkü söyleyip, saz çalacaklardı. yine de boynunu büküp, incinsen de incitme der aleviler..

devamını okuyayım »
10.02.2018 14:36