maybe maybe

  • 460
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

sonbahar

başladığı andan sonuna kadar insanın gözünü bile kırpmadan izlemek istediği filmdir. aynı gün içinde gidilmiş bir diğer türk filminden sonra, sonbahar'a sadece film demek haksızlıktır. bir filmde olması gereken her şey vardır. başından sonuna kadar. işte film. sinema filmi. doğal. içten. sıcak. gerçekçi. duygusal. gündelik. belki de daha fazlası. sahne sahne ayrılamayacak kadar baştan sona çok güzel; oyunculukları, yönetmenliği, senaryosu, kurgusu, görüntüleri, akıcılığı nazarımda kusursuz olan filmdir.

--- spoiler ---

nereden başlanmalı bilemiyorum aslında. başlangıcıyla, duruşuyla, tercih ettiği anlatımıyla, kullandığı müziğiyle, senaryosuyla, muhteşem fotoğraflarıyla, çok iyi oyunculuklarıyla, hayatın gerçek detaylarıyla... ilk anından güzel bir film için sinemaya geldiğinizi anlıyorsunuz. sonrasında da yanılmıyorsunuz. annesini öpen yusuf... gerçekti. oğluna sarılan, onun için üzülen, derdinin bitmediğini söyleyen, kargalara beddua eden, oğlunu evlendirmek isteyen anne... gerçekti. birçok şey, belki de her şey gerçekti bu filmde. filmin hayatta yansıması, insan içinde izleri vardı.

zamanın tükendiğini bilen bir hayat, acele ediyor. yaylaya çıkmak istiyor hemen. ablanın yarıyıl tatilinde geleceğini öğrenince üzülüyor. sevdiği kadından saklanıyor, ona gidiyor, onu bulamıyor. hayat gibi. film tüm gerçekliğiyle, televizyonların, prodüksiyonuna çok para harcanmış ucuz filmlerin, dizilerin ya da öylesine yazılmış romanların vaat ettiği gibi değil diyor hayat. yusuf evinde oturuyor, susuyor, dinliyor, bakıyor, dalıyor, uyumaya çalışıyor, uyuyamıyor, uyuyor, uyanıyor. hayat gibi. "action"lardan arındırılmış bir film sunuyor özcan alper. emeğine, yüreğine sağlık.

yusuf "başkalarına" karışıyor. yusuf "hayata dönüş" mü yapıyor? yusuf susuyor, biriktiriyor. birikiyor, birikiyor. sonra bağırıyor. bağırınca geçmeyecek bir iç doluluğunu seslendiriyor. sözünü tutuyor. sigarasından öksüre öksüre nefesler alıyor. tükenmiş ciğerleriyle içimize işleniyor. usul usul. ilmik ilmik.

tüm karakterleriyle gerçeğe, izleyiciye ulaşmış bir filmdir. hikayesiyle yüreğinize taş gibi oturan bir filmdir. işlenişiyle, perdeye aktarılışıyla içinizi dolduran bir filmdir. eksikleri, kusurları vs var mıdır? olabilir. insan kalbine bu kadar güzel kendini işleyen bir filmde onları göremiyor bazen. görmek de istemiyor. bundan dolayı da gocunmuyor.

son yılların çok ama çok güzel türk filmlerinden biridir. gözünüzü bile kırpmadan izlemeye çalışırken, gözünüzden gelen yaşlara hakim olamayabilirsiniz. hatta içinizden tüm o "gerçekliklere" hıçkıra hıçkıra ağlamak gelir. siz de dökmek istersiniz içinizdekileri. ama sesiniz çıkmaz. bir yandan ağlarken sadece derin nefesler alırsınız.

son yıllarda bir filmin bana attığı en güzel sol yumruktur. kalbime oturmuştur izlediğim andan beri. helal olsundur.

--- spoiler ---

beyoğlu'nda tek sinemada gösterilen sonbahar'ın, 19:30 matinesinde bilet olmaması ve 21:30 matinesinde zor yer bulunmuş olması, filmin gösterim saati geldiğinde de o matinede de yer kalmaması beni mutluluklara gark etmiştir. izlenmeli, izlettirilmelidir.

devamını okuyayım »
26.12.2008 00:46