mcaninho

  • 771
  • 3
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

lionel messi

uzun zamandır lionel messi'nin sahada ve antrenmanlarda diğer arkadaşları hakkında neler düşündüğünü merak ediyorum. yani şöyle bir durum aslında, ben bile (sıradan insan) maç içinde arkadaşlarıma o kadar söverken (içimden) bu uzaylı herif içinden neler geçiriyordur?

kendimden bir örnekle gireyim konuya. iş hayatıyla beraber futbol hayatım tamamen haftada bir yapılan iş arkadaşları halı saha maçlarına döndü ve malumunuz, iş arkadaşları meclisinde herkes futbolla pek haşır neşir olmuyor. kimi sırf sosyalleşmek olsun diye geliyor, kimi kırkından sonra markete yürüyerek gitmek dışında hayatında spora yer olsun diye geliyor, kimi de yıllardır oynuyor ama allah ona yetenek bahşetmemiş. durum bu olunca da tek tük adam dışında sahada ardı ardına beş pas yapabileceğin bir kadro oluşmuyor maalesef. defansa verdiğin topun bam diye gelişigüzel vurulma ihtimali %96. kalecinin ilk hedefi degaj. zaten kondisyonsuz bünyelerde bu vuruşun anlamı "karşı takımın atak başlangıcı" demek. kim defanstan kalkıp da hücuma katılacak o uzun topun peşine? zaten atılan top da adamı bulmadığı için ileriye gitmeye hiç gerek yok. nasılsa o top tekrar kendi yarı sahana dönecek.

yazarken içim şişti vallahi. işte böyle bir "futbol" ortamında genelde durumum şöyle oluyor:
-defansa top veririm, bam diye vurur: abi niye vurdun, gelsene tekrar (iç ses: senin futbol mantaliteni s*kiim harun abi)
-kaleci tuttuğu topu herkes geride olmasına rağmen ileride tek bekleyen beleşçiye atmaya çalışır: yahu rıza şu topları yerden kısa başlatsana. kaç defa söyledik (senin olmayan degaj yeteneğini s*kiim rıza)
-top ayağında olan yetenek ve kondisyon fakiri birey topu kaptırır ve geri almaya çalışmak yerine gevrek gevrek güler: ... (senin sosyalleşme anlayışını s*kiim muhsin abi)

örnekler çoğaltılabilir. ana konu anlaşılmıştır ama. ben sıradan insan yetenek ve futbol mantalitemle bile kahroluyorum; bir de messi'yi düşünün. hadi zamanında pep'in takımında xavi, iniesta, busquets, david villa, dani alves ile oynuyordu. aynı futbol dilini konuştuğu adamlardı sonuçta bunlar. ama takım şimdi işkembe kazanına döndü. bu futbol ortamında kesin içinden diyordur "sizin oynayacağınız topu da, kazandığınız parayı da s*kiim" diye. veya daha orijinal küfürleri vardır. sonuçta adam messi.

mesela geçen sene 3-0 biten liverpool maçında dembele'ye boş kaleye atsın diye verdiği pasta dembele'nin saçmalamasından sonra kesin dembele'nin soy ağacını çıkartıp tek tek küfretmiştir. hele ki sonraki maçta liverpool 1, 2, 3, 4 diye golleri sayarken her golden sonra, önce dembele'ye, sonra valverde'ye ana avrat gitmiştir. yapmıştır bunu yani, uzaylı da olsan insansın nihayetinde, duyguların var. valverde'ye eminim her gün özel küfürler buluyordur. güzelim sistemin içine etmenin siniri başka şekilde çıkmaz çünkü.

arjantin konusuna girersem çıkamam gibime geliyor. hele ki 2014 dünya kupasında, arkadaşlarının harcadıkları şansları düşününce bence almanya'nın zaferinden sonra kupanın yanından geçip madalya almaya giderken o kupayı kapıp higuain'a sokmak geçmiştir içinden. evet messi, çok merak ediyorum bunu. bir gün futbolu bıraktığında o zamanlar içinden geçenleri kamuoyuna anlat lütfen. iniesta'yla geçen güzel günlerin ardından pavon'a, enzo perez'e, meza'ya futbol anlatmaya çalışmanın ruhunda açtığı yaraları paylaş bizimle lütfen.

devamını okuyayım »