mcaninho

  • baldan tatlı (645)
  • 571
  • 6
  • 5
  • 1
  • dün

zeytin ülkesinde saf zeytinyağı bulamamak

herkesin bahsetmiş olduğu, zeytinin bu sene yok yılı olması, marshall yardımları, kaliteli ürünün yurtdışına gönderilmesi gibi etmenleri tekrar etmeyeceğim. benim bahsedeceğim şey, istanbul'da yaşayan bir insanın, saf, organik ürünleri yetiştiği yerdeki fiyatına yakın fiyatlarda bulmayı istemesindeki gerçek dışı romantiklik.

şehirlerin alansal büyüklükleri, ilk zamanlar insanların tarlalarına rahatlıkla ulaşabileceği kadarmış. yani yaklaşık 1-2 km çapında bir alanda yerleşmiş topluluklar. ardından tarım teknolojisinin gelişimiyle insanlar sadece kendileri için değil, bu ürünleri başka insanlara da satabilecek duruma gelmiş ve böylece tarım-hayvancılık dışındaki mesleklerde uzmanlaşma olmuş. bu sayede şehirlerin alanları ve dolayısıyla nüfusları büyümeye başlamış.

şehirlerin büyüme eğilimi sanayi çağına kadar sınırlı olarak ilerlerken, sanayi çağında buharlı trenlerin ve ardından da otomobillerin ortaya çıkmasıyla şehirlerin alanları bir anda yürüme mesafesinden çıkarak ucu bucağı olmayan mesafelere ulaşmıştır. şimdi yerleşmelerin bu evriminden neden bahsettim?

şehirler kapitalizmin yayılması sonucu palazlanan organizmalardır ve bu koca organizmalar içinde kırsal alanda bulamayacağınız bir sürü imkanı bulduğunuz gibi kırsal yerleşimlerde yetişen ürünleri de buralarda bulabilirsiniz. yalnız şöyle bir farkla: şehirdeki markette dünyanın bir ucundaki ürünü bulma şansınız varken kimse size o ürünün doğal olmasını vaad etmez. kapitalizm mantığında şehir budur. herşeyi bulabilirsiniz ama bulduğunuz şeyler yetiştikleri yerdeki doğallığıyla size sunulmayacaktır veya bu doğal ürünü şehre getirene kadar birkaç el değiştirdiği ve değerli şehir arazisini kiralayan marketlerde satıldığı için oldukça yüksek fiyatları gözden çıkarmak gerekecektir. şehir budur. bunun aksini düşünmek romantiklik olur.

insan eğer ege'de yaşıyorsa halis zeytini ve yağını ucuza bulabilecekken kars'ta yaşayan insan en güzel dana etini ve peyniri ucuz şekilde bulabilecektir. şehir denen, insan doğasına aykırı bir organizma içinde yaşayan insan, doğayla bağı koparılmış ürünlerle karşılaşmaya mahkumdur. doğal ürünleri en başta belirttiğim, herkesin söylediği durumlar dışında da ilave maliyetlerle almak şehirde yaşamanın getirdiği gülün dikeni durumlarıdır.

devamını okuyayım »
09.12.2015 00:35