mcdonaldstakimilkshake

  • 46
  • 22
  • 10
  • 0
  • evvelsi gün

dark (dizi)

oyunculuk yer mekan seçimi şu bu pek anlamam ama replikleri , diziyi durdurup hayatin ne olduğunu , neden var olduğumuzu , zamanın ne olduğunu , başlangıcın ve sonun ne olduğunu dusunmemi sağlıyor . bazı replikler benim çok hoşuma gitti aşağıya birakayim belki okuyan olur

not: aklıma geldikçe eklemeler yapacağım , ekleme yapmamı isteyen varsa yesillendirebilir

spoiler olabilir belki dikkat edin :'(

-"zamanım var" , niye bu şekilde söylüyoruz ki ? ,zaman bizimmiş gibi , oysa zamanın kölesi olan biziz.
*******
-rüyamda kelebek olduğumu gördüm. uyandım ve rüyasında kelebek olduğunu gören bir insan mıyım , yoksa insan olduğunu gören bir kelebek mi bilmiyorum .
*******
-her şey birbirine bağlıdır , geçmiş ve gelecek.
*******
-şu anda buradayım ve doğumumla ölümüm arasındaki her saniyedeyim . hep jonas'ım hep aynıyım , ama bir yandan da değilim , tıpkı senin bir saat önce o kapıdan girenle ayni kişi olmaman gibi.
*******
-tesadüf diye bir şey yoktur, her yol önceden belirlenmiştir,her şey olması gerektiği zaman olur ,doğru zamanda , doğru yerde , sanki dünya sayısız iplikle dokunmuş bir halı gibi , bütün ipliklerin yeri belli .
*******
-başlangıç ve son , ikisinin de aynı kapıya çıkması çok tuhaf .
*******
-tanrım, değiştiremeyeceklerimi kabullenmek için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, farkı anlamak için akıl ver.
*******
-geçmiş, şimdiki ve gelecek arasındaki fark bir illüzyondur.’
*******
-insanlar tuhaf yaratıklardır. tamamen arzularıyla hareket ederler ve kişilikleri çektikleri acılarla şekillenir. acılarını bastırmak isteseler de, arzularını susturmak isteseler de kendilerini sonsuza dek duygularının esiri olmaktan kurtaramazlar. içlerindeki fırtına koptuğu müddetçe huzuru bulamazlar. yaşarken de öldükten sonra da.
*******
- insan en büyük tiksintiyi, aslında kendisinden en ufak farkı olmayanlara karşı duyar.
*******
-herkes 3 yaşam sürer. ilki saflığın yitirilmesiyle, ikincisi masumiyetin yitirilmesiyle üçüncüsüyse bizzat hayatın yitirilmesi ile sonuçlanır. bu üç aşamanın yaşanması kaçınılmazdır. önce yaşını alacaksın, sonra dönüştüğün kişi karşında duran adam olacak.
*******
-uçuruma uzun süre gözlerini dikersen o da senin içini görür.
*******
-sonsuz büyüklükte karanlık bir odada durduğunuzu hayal edin. sola doğru bir ışık tutuyorsunuz. bu ışık aynı yönde sonsuza kadar devam etmeli. sağ taraftan geri geleceğini var saymak için hiçbir sebep yok. ama bir solucan deliği uzay zamanın topolojisini değiştirir. onu büker. hiçbir şey olması gereken yerde kalmaz.
*******
-gerçekten özgür müsün? kendine bir sor bakalım. gerçekten özgür olsan bir seçeneğin olurdu. seçeneğin var mı?
*******
-özgürüz sanıyoruz ama değiliz. aynı yolu tekrar ediyoruz. tekrar,tekrar.
*******
-insanlarla tesadüfi olarak tanışmayız. biz başkalarının hayatına dokunuyoruz, başkaları da bizim hayatımıza dokunuyor.
*******
-hayatlarımız birbirine bağlıdır. bir kader diğerine bağlıdır. amellerimizden her biri önceki bir amele cevap niteliğindedir. sebep ve sonuç.. sonsuz bir danstan başka bir şey değil.
*******
-bir şeyleri değiştirmek mümkün müdür? yoksa zaman asla yenilmeyen bir canavar mıdır?
*******
-kaderimizde ne olduğunu bilmeyi çok isterdik.nereye yol aldığımızı.. ama işin aslı, tüm zamanların içinde yalnızca tek yol vardır. başlangıç ve son tarafından önceden belirlenmiştir. sonu da başıdır.
*******
-zamanın doğrusal olduğuna güveniriz. muntazam şekilde ebediyen ilerlediğini düşünürüz. sonsuza dek. ancak geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark illüzyondan başka bir şey değildir. dün bugün ve yarın peşpeşe gelmez. sonsuz bir döngü halinde birbirine bağlıdırlar. her şey birbirine bağlıdır.
*******
-her şey affedilir ama asla unutulmaz.” dedi annem. gerçek, tuhaf bir şey. gizlemeye çalışabilirsin ama bir şekilde su yüzüne çıkmayı başarır. hayatta kalmak için yalanı, gerçeğimiz yaparız. unutmaya çalışırız. artık unutamayıncaya dek.
*******
-kara delikler, evrendeki cehennem ağızları olarak kabul edilir. içine düşen kaybolur. sonsuza dek. nereye peki?
kara deliğin arkasında ne vardır?
uzay ve zaman da orada her şeyle birlikte kaybolur mu?
yoksa orada, uzay ve zaman birbirine bağlanıp sonsuz bir döngünün parçası hâline mi gelir?
ya geçmişten gelen her şey gelecek tarafından etkileniyorsa?
*******
-asıl soru nasıl değil , ne zaman ?
*******
-doğduğumuz anda hayatımız kum saati gibi akıp gitmeye başlar.ölüm kaçınılmaz olarak kapımızdadır
*******
-inandırıldılarımıza ters düşen şeyleri kavramakta bazen zorlanırız.
*******
-bildiklerimiz bir damla , bilemediklerimiz okyanus
*******
-hayat bir labirenttir.bazı insanlar hayatlarını bir çıkış yolu arayarak geçirir.ancak tek bir yol vardır.merkeze ulaşana kadar bunu anlayamazsın
*******
-bazı anlar var ki bizi sonsuza dek değiştiriyor

devamını okuyayım »