meccaz

  • 2207
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

ifk hadisesi

ayşe'nin masumiyetini bilemem de, olayla ilgili çeşitli tespitlerim var.

1) ali'nin muhammed'e tavrı ilginçtir bu olayda. ali'nin "ey allah`ın resulü, allah sana darlık vermez. sana kadın çoktur." demesi ayşe'yi deli etmiş, ali'ye karşı cephe almasına sebep olmuştur. e haklıdır da, ne biçim laflar lan bunlar.

2) baktılar ki olaylar kızışıyor, safvan "ya müminler ben hasurum zaten" deyip konuya bambaşka bir açılım getirmiştir. safvan hakkında "gay" dedikodusu da çıkmış mıdır, bilemiycem.

3) zeyd'in kendi elleriyle nişanladığı eski karısını alan, 9 yaşındaki ayşe ile halvet olan, tertemiz ayşenin yanına cüveyriyye'yi de alan muhammed'in yaptıkları çok mu doğrudur, çok mu normaldir de ayşe'ye isnat edilen şey tartışılıyor, bilemiyorum.

4) bi de muhammed'in ayşe'yi evden kovup, sonra herhalde özlemden olsa gerek babasının evine gidip geri getirme olayı vardır ki, evlere şenliktir. ne hikmetse bu vahiyler de tam babanın evinde, herkesin ortasında, minderin üzerinde inivermiştir. hayır arkadaş, topluluk içinde inince daha mı esaslı oluyor bu vahiyler?

5) ayşe'nin "bakıyorum da senin efendi tanrın yalnızca senin şeyinin keyfini yerine getirmek için koşuyor." ya da "yalnızca allah'a şükretmek için ayağa kalkarım; sana değil," gibi lafları zatının ne kadar sert ceviz olduğunu gösteriyor. ama tabi bizim şakirtlere göre bu laflar "sinirlilik halinde ifade edilmiş bir takım laflardır." olur böyle şeyler, geçer gider.

6) zinanın kesin olarak tespitinde asgari tanıklık sayısı 4 olarak tespit edilince, bence güzel olmuştur. yani bu 4 sayısı ilginçtir. 4 eş, 4 tanık. 4'e kadar sorun yok babında bir durum oluşmuştur. yeterince tertibatlı olursanız, dibine kadar zinaya bulaşabilirsiniz.
ha tabi allah görür, o ayrı.

7) bir de bu iftirayı yayanlar münafıkmış iddiası var azizim. sanki kimin mümin, kimin münafık olduğuna bunlar karar veriyor. gayet makul bir dedikodu lan bu. olay ortada. hemen ne diye münafık bunlar diye bok atıyorsunuz ki? olayda dedikoduyu yayanlara çeşitli cezalar verilmiş. gayet de müslüman gardaşlarmış bunlar. nedir yani münafık yaftası? hadi bizi siktir et, o abilere yazık yani.

devamını okuyayım »
14.12.2011 04:20