mefhumu muhalif

  • 1376
  • 11
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

muhteşem yüzyıl

şüphesiz ki bu bir dizi/kurgu ve dizideki olayların ruh halimi etkilemesi görülmüş şey değildir kişisel tarihimde. lakin bu farklı, bu genel hatlarıyla tarihsel bir realite. akşam bölüm esnasında ve sonrasında kederden yazamam diye şimdi sultan süleyman'a iki çift laf etmek istiyorum.

tarih bize birilerinin anlattıklarından ibaret değildir elbet. dizi haricinde okuduğum ve dinlediğim kaynaklarda şehzade mustafa'nın kendi adına tuğra bastırdığı, başına buyruk davrandığı, payitahttan izinsiz doğuya akınlarda bulunduğu vs gibi o zamanlardaki otoritenin kabul edemeyeceği şeyler yaptığı ifade ediliyor. fakat bunların değiştiremeyeceği iki gerçek var: birincisi mustafa'nın her yönüyle başarılı, sevilen, saygı duyulan padişah namzeti bir şehzade olması. ikincisi ve daha önemlisi de her halükarda süleyman'ın oğlu olması.

mustafa karakterinin dizide de ifade ettiği üzere o bir şehzadeydi, padişah adayıydı, padişah olacakmışcasına yetiştirilmişti ve bence en vurucusu "dünyaya bunun için getirilmişti". hal böyleyken, sen onu bu dünyaya padişah olsun diye getirmişken hangi akla hizmet insanların onu müstakbel padişah olarak görmesinden bu kadar rahatsız oluyorsun? tamam iktidar gölge kabul etmez, sen hayattayken padişah sensindir ama kazık çakmayacaksın ki dünyaya. bir gün oğullarından biri tahta geçecek. halkının senden sonra padişah olması muhtemel olan oğluna muhabbet duymasından rahatsız olman bir yana, onore olman gerekmez miydi?

sen hayattayken tahta geçmek istediğini varsayalım. bırak tahtı oğluna, zaten yeniçeri, devlet adamları dünden razı. tamam çok kolay değil o zamanlarda bunu sağlamak ama konuşur bir orta yol bulurdunuz, geleneğe bu kadar saplanmak niye? tahttan çekilirsem oğlum bana kıyar diye mi düşündün? tahtı sen kendin bıraktıktan sonra oğlun sana neden kıysın? geri dönme niyetin olsa zaten bırakmazdın değil mi? gider edirne'ye bursa'ya yerleşirdin, hayatının son yıllarını vicdan azabı yerine huzur içinde geçirirdin.

tarih elbet başarılarını, avrupa'yı titretişlerini de yazdı ama mustafa'yı da yazdı. yanlış yaptın süleyman. insanın kıblesi vicdanıdır diyordun ya hani, senin kıblen güç ve iktidar oldu maalesef. ne için öldü mustafa farkındasın dimi? 10 yıl fazladan tahtta kalman için. değdi mi? bu dünya sana da kalmadı süleyman, bu dünya sultan mustafa'ya da kalmayacaktı sultan süleyman'a da kalmadı.

not: entry bir miktar dizinin 123. bölümü için değerlendirme, bir miktar sorgulama az miktar da mizah içerir, yazdıklarımı tam anlamıyla ciddiye alıp mesaj kutum "yea dizi bu birader.. amma takmışsın.. tarihin akışı değiştirilemez, öyle olması gerekiyormuş.. mustafa da şöyleydi, süleyman da böyleydi" gibi mesajlarla yeşillendirilmezse sevinirim elbet.

devamını okuyayım »
12.02.2014 14:21