megabyte

  • 1010
  • 10
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

tavsiye 1: burada yazılanları uygulamadan önce kesinlikle bir diyetisyene başvurun.

bundan 1.5 yıl önce uygulanan kortizon tedavisi sonrası 98 kilo olduğumda artık zayıflamam gerektiğine karar verdim ve ani bir şekilde hem spora hem de diyete başladım. bunların üzerine işim gereği uykusuz kalmak da eklenince 1 hafta sonra kendimi bitkin, yorgun, mutsuz hissetmeye başlayıp duraksamaya karar verdim.

tavsiye 2: çok ani başlamayın.

ekmek ve şeker zannedildiği kadar da zor bırakılmıyor. çayı 3 şekerle, kahveyi white chocolate mocha formunda tüketen biri olarak 1 günde çayı şekersize, kahveyi americano'ya çevirdim. cola da bırakamadığım şeylerden birisiydi, onu da zero'ya çevirdim. bu üçü hala da böyle devam etmekte. ekmek için ani bir geçiş yapamıyorsanız ekmeğin yerine eti form'un krakerleri bir süre alternatif olabilir. ekmek ve şekere ilaveten iki günde bir 2 km yolu 6 km/h temposunda yürüyerek bir haftayı böyle geçirdiğimde 2 kilo vermiştim.

tavsiye 3: şekeri ve ekmeği bırakın fakat tek başına diyet yapmak yerine spor da yapın.

zaman ilerledikçe tempoyu artırmam gerektiğini hissettim, yürüdüğüm yolu 5 km, hızımı da 8 km/h yapmaya karar verdim ve nabzım 215'e ulaşınca bayıldım.

tavsiye 4: hemen sınırlarınızı zorlamayın, böyle işlere kalkışmadan önce efor testine girip sınırlarınızı öğrenin ve nabzınıza dikkat edin.

diyetisyenimin "protein ağırlıklı beslenebilirsin" lafını kafamda abartarak 0 karbonhidrat ve 0 yağ içeren bir diyete başladım. bir sonraki seansta diyetisyen çok kızdı fakat bunun sonucunda 1 ayda 5 kilo vermiştim. sonrasındaki 1 ay boyunca da diyetisyen tavsiye etmediği halde bunu devam ettirdim fakat sadece 500 gram verdiğimi görünce 3 gün boyunca özlediğim ne varsa hepsini yedim. o 3 günün sonunda fark ettim ki yemek yediğim halde 3 kilo daha vermiştim.

tavsiye 5: ara ara kendinizi ödüllendirmek amacınıza ulaşmanızı daha kolay hale getiriyor.

gün boyu çalışıp spor yapmak çok zor gelirdi. nerede okuduğumu hatırlamıyorum fakat açken sütsüz şekersiz filtre kahveyle beraber muz yemek işe yarıyor gibi anlatılıyordu. denedim, kesinlikle işe yaradı.

tavsiye 6: lifli gıdalar sizi uzun süre tok tutar, spor yapmadan önce kafein tüketmek performansınızı artırır.

gelelim tüm bunları 4 ay uyguladıktan sonra ne olduğuna. 98 kilo olarak başladığım bu yolun sonunda 4 ayda 16 kilo verip 82 kiloya düştüm, şeker hastası olma potansiyelimi azalttım, merdiven çıkarken yorulan bir bünyeyi yarı maratona katılacak hale getirdim. tabii bu kadar kilo vermenin yarattığı özgüvenle yine kendimi ödüllendirmem gerektiğini düşündüm fakat bunun sonucunda fena halde saldım; düzenli olarak spora gitmemeye, yağ ve karbonhidrat içeren gıdaları yeniden tüketmeye başladım. 1 ay sonra 85, 1 yıl sonra 94 kilo oldum.

tavsiye 7: başlamışken durmayın, devam edin. en azından spor yapmayı bırakmayın.

dün üyeliğimi yenileyip yeniden spora gittim, gördüm ki 1 yıl önce yarı maratona katılan benden eser kalmamış. bu kez vücut kitle endeksime göre 75 kg hedefimi de koyarak yeniden diyet ve spora başladım. gerisini zaman gösterecek, bu entry de zamanla kendini editleyecek.

devamını okuyayım »
22.04.2015 18:33