mehmed resad

  • 101
  • 3
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

karavanda yaşamak

1 aydır işsiz işsiz tüm yönleriyle araştırdığım harika bi şey!!

içinde yaşadığınız araca göre değişmekle birlikte aslında normal bir evden ihtiyaç olarak hiçbir farkı yok. mutfak, tuvalet, duş, yatak, koltuk, masa her şey var!! bunları bildiğimiz sprinter ya da ducato'ların geniş modellerine sığdırıyorlar.

instagram'da bu şekilde takip edebileceğiniz en iyi hesap @viathevan olabilir. onların karavanı gerçekten çok düzgün planlanmış ve her şeyleri var. onun dışında karışık bazı fotoğraflar görmek isterseniz de @dreamyvanlife ve @project.van.life hesaplarını takip edebilirsiniz.

**

her şeyden önce bu yolculuğa çıkmak için doğru düzgün bi gelirinizin olması lazım. dededen kalma evlerinizin kirası yoksa yazılım, grafik tasarım, çeviri, metin yazarlığı vb. freelance iş düşünebilirsiniz. blogları takip ederseniz yaptıkları işleri paylaşan gezginler de var. daha çok grafik tasarım yapanlara denk geliyorum, belki o daha kazançlıdır. karavanını ses stüdyosu gibi kullanıp para kazanan biri de vardı, hatırlarsam buraya kullanıcı adlarını da yazarım.

para kaynağınız oluştuysa sırada araç seçmek var! ben özellikle volkswagen t3 modeline çok hevesleniyorum. 1990 civarı yıllardan kalma genelde hep. şu linkte bi tane var mesela, içinin nasıl olduğuna dair. içine bir yatak, bir de mutfak koyabiliyorsunuz böyle. onun dışında duş ve tuvalet için yeriniz yok fakat bunun da değişik çözümleri var karavancılardan öğrendiğim kadarıyla.

t3 çok küçük ve şirin bi model. hippi minibüsü t1 ve t2'leri kullanarak gezenler de var ama benim pek hoşuma gitmiyor. t3 türkiye'de ortalama 15-20 bin liraya var. tavanı alçak olduğu için insanlar genelde ek tavan yaptırıyor çünkü mutfak kullanırken ayakta durmanız gerekiyor, kendi boyunuza göre yaptırmanız gerekir. onun dışında da çok basık olur zaten. t4 transporter kullananlar da var, @bluemoonthecrew hesabını takip edebilirsiniz. ama dediğim gibi bunlar çok küçük araçlar, duş ve tuvalet imkanı yok fakat ucuzlar.

bunların dışında düzgün bir çalışmayla ev konforunu aratmayacak sprinter, transit ve ducato'lar var. iyi bir iç planlama ile tuvalet, duş, mutfak, koltuk, yatak, masaya sahip bir minik eviniz olabilir. şu linkte mesela mutfağını gösteriyor, aynı hesabın diğer videolarında da yatağın koltuk ve masaya dönüşümünü anlatıyor. bu kadının karavanında duş ve tuvalet yok ama yanlış görmediysem, @viathevan hesabının iç dizaynı daha iyi oraya bakabilirsiniz.

sprinter'ların 2000-2004 arası modelleri genelde 50 bin civarı. ducato'ların 2014 modelleri de 55-65 bin arasında gidip geliyor. yeni model almak isterseniz fiyatlar mercedes'te 100 binleri geçiyor mesela. üstelik içine harcayacağınız para da var. en azından ben tipini sevmesem de ducato'yu tercih ederdim. fakat gönlümde yatan yine de küçük de olsa volkswagen t3 :(

arabayı da seçtiysek sıra içini yaptırmaya geliyor. öncelikle güneş enerjisi olmazsa olmaz!! arabanın dış tavanına iki-üç tane koyduklarını gördüm. sonuçta bi dünya elektrikli alet, ampul vs. var ve akü hangi birine dayanabilir?! üstelik zaman içinde çok da masraflı olur. bu şekilde elektrik ve ısı sorunundan ucuza kurtulmuş olacaksınız. genelde mutfak dolabının altında da ufak bi su deposu oluyor, bir gezgini benzincide su doldururken görmüştüm deposuna, sanırım böyle yerlerde doluyor. arıtma vs. kuran varsa başka yerlerden de doldurulabilir üstelik dönüşümlü kullanmış olursunuz sürekli su doldurma telaşına da girmezsiniz çünkü mutfak ayrı, duş ayrı, nasıl sürekli su telaşına gireceksiniz? bu iki tesisat olduktan sonra bazı blogları araştırarak da görebilirsiniz, ısı yalıtımı yapıyorlar genelde. daha sonra ben çok beğeniyorum, ahşap kaplıyorlar içini ve çok hoş duruyor. öyle aman aman bi şey değil, bildiğiniz uzun tahtalar yani haha yerlere de parke vs. döşüyorlar. bildiğiniz ev işte! daha sonra yatak sistemi önemli, çünkü koltuğa dönüşmesi için hareketli bir masa var etrafında az önce bahsettiğim kadının videosunda olduğu gibi. geri kalan her şey dolap vs. buradan sonra çok da önemli bi şey yok bana kalırsa. ama faydalı olabilir, şoför ve yolcu koltuğu 360 derece dönebilir olduğunda fazladan koltuk kazanmış oluyorsunuz. bakarsanız zaten kimi gezginler de ahşap işlerini kendileri yapıyorlar tesisatı yaptırdıktan sonra. belki size de zevkli bir uğraş olabilir.

karavan tamamlama aşamaları bunlardı benim araştırdığım kadarıyla. ek güvenlik önlemleri almak isterseniz orası da size kalmış tabi. alarmlar, camlar, kilitler vs. ayrıca benim hayalim yatağın üstündeki tavana ek bi cam yaptırıp gece uyurken oradan yıldızları izlemek. bunu da not etmek istiyorum haha

küçük karavanlar için duş ve tuvalet sorununa gelirsem.. gezginlere sorup öğrendiğim kadarıyla taşınabilir duşlar var. bunların çok farklı çeşidi var, kendi içinde ufak bi deposu olup sıcak-soğuk su ayarı yapan, ya da ufak bir torbadan aldığı suyu başlıkla veren vs. ama bu durumda duşu açık alanda yapmak zorunda kalacaksınız, karavanın dışında ve benim güvenlik endişem var, özellikle tek başınaysanız. tek başınıza olmasanız bile ne kadar güvenli bilemiyorum. avrupa'da gym duşlarına girenler varmış, bana öyle yazanlar oldu. tuvalet sorunu ise daha geniş ve daha kolay hahah taşınabilir tuvaletler var yine, altında bi deposu var. boyutları değişiyor belki t3'lere sığacak kadar bile küçükler vardır. bu nedenle iyi bir iç planı şart. bloglara bakınca siz de görürsünüz, aynı araca kimi her şeyi çok düzenli ve boğmadan sığdırırken kimi bunu beceremediği için boğuk ve az eşyayla yaşamak zorunda kalıyor, eksik oluyor. onun dışında bana gelen mesajta benziklikleri, starbucks'ları veya doğayı kullandıklarını okudum. doğa derken kürek demeyi de ihmal etmiyolar haha çünkü kazıp oraya yaptıktan sonra üstünü kapatacaksanız.

genel olarak yapım aşamaları vs. böyle. türkiye'den birinin avrupa'yı üzün süre gezmesi konusunda endişelerim var, bunu vize konularını iyi bilen birileri varsa onlar daha iyi anlatır, hatta bana da anlatırlarsa mutlu olurum. bundan sonrası tamamen gezmek.

fakat beni karavan yaşamında etkileyen asıl şey gezmek olmadı hiç. benim bahçeli bir ev alma hayalim vardı, çatı katında cam olsun yıldızların altında uyuyayım, balkona çıktığımda karşımda güzel bir manzara olsun.. bunları istiyordum. sonra fark ettim ki karavan zaten bunların hepsini sunuyor! üstelik bahçeli bi ev almak için hayatım boyu deli gibi çalışmam lazımdı, sonunda alabilir miyim bilmiyorum bile. karavanda nereye park ettiysen orası senin evin! zaten gökyüzü çatısının altında yıldızlar ve ay ile birlikte uyuyabiliriz! manzara istediğimizde çok güzel bi yere park edip oraya da pakarız, bahçe istiyorsak bütün doğa bizim bahçemiz! üstelik her gün başka bi evim olacak, düşüncesi bile çok büyülü gerçekten!

öte yandan bizim bilmem kaç yüz metre kare evlere sığdıramadıklarımızı insanların bu küçük araçlara sığdırması da çok ilginç geldi bana. üstelik mutsuz da değiller, t3 gibi küçük araçlarla gezenler de. gayet memnunlar hallerinden, soru sorduğunuzda gayet memnun bir şekilde cevaplıyor hepsi. düşününce siz de fark edeceksiniz zaten, ne kadar çok şey varsa hayatımızda o kadar çok dert ve üzüntü oluyor. insanlar hayatlarını en az 500 bin liraya ev almak için feda ediyor, ev alınca koltuk takımı, banyoyu yaptırmak, çatal bıçak seti bilmem ne.. bu liste böyle uzayıp gidiyor ve bunların sonu da gelmeyecek! karavanda harcayacağımız paranın onlarca katını kutu evlerimizde sabah 8 akşam 8 işlerimizde harcıyor olmak da çok kötü bi şey. oysa dünyayı gezip daha az şeyle daha çok mutlu olmak varken neden bunca eziyet? belki de sadece korkaklık. belki de biz böyle gördük zaten, bu bambaşka bir hayat. önerim instagram'da bu insanlara bakmanız. hiçbirimizden farkı olmayan insanlar işlerini bırakıp, evlerini arabalarını satıp aldıkları vanın içini doldurup yollara düşüyorlar. bir kadın görmüştüm, 6 yıl boyunca para biriktirmiş ve sonunda istifa edip van almıştı kendine, yapım aşamalarını bir bir çekip koymuştu, şimdi de gittiği yerlerden kocaman gülümsemeli mutlu fotoğraflar paylaşıyordu.

sonuç olarak çok güzel bi şey!!

edit: bu muhteşem kanalı takip ederek bir t3'te karavan hayatı nasıl görebilirsiniz, ben de az önce buldum. instagram'da da @susicruzz hesabını takip edebilirsiniz.

devamını okuyayım »