meleutheria

  • 1502
  • 71
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

hemşirelere hekimlik yolu açılsın

bir x meslek grubuna ait birey olarak destekliyorum.

yalnız hekimlere değil, grafik tasarımcısına mimarlık ; peyzaj , tasarım , teknikerlik , elektrik elektronik bölümlerine de yeterlilik sınavı ile direk mühendislik diploması verilmeli , dikey geçişe falan gerek yok bence zaman kaybı.

polis ve jandarma erlerine pilotluk için crash course eğitimle şans verilmeli , belki çocuğun potansiyeli var ama fırsat verilmemiş nereden bileceksiniz?

en önemli fırsatı ise "öğretmenler yazın maaş almasın" diyen ekşisözlük yazarlarında görüyorum, beyin cerrahı olabileceğini düşündüğüm böyle bilimum yazar mevcut , sonuçta her ikisi de kafa açıyor..

büdüt : typo hatası "peyzaj" düzeltildi.

büdüt 2 : ilk mesaj aslında etki-tepki amaçlı yazmıştım , diğer meslek gruplarını da bu konuda sıkıntılar ve adaletsizlikler olduğunu bildiğim için seçerek yazdım.amaç tamamen sarcasm ve eleştirel bakış açısıydı ki zaten mesaj atanların çoğunun bu konuda dertli olduğunu görmüş oldum.sorun hangi meslek grubuna ait olduğunuz değil hangisi olursa olsun kıymetsizleştirilmesine göz yummamak.

hazır yeri gelmişken de belirteyim benim ütopyamda , meslek yüksek okulları eğitimin merkezini oluşturuyor.mühendisler , teknikerler ve diğer alt grupları teknik okullardan , doktor , hemşire , sağlık yöneticisi gibi mesleklerde de sağlık meslek okullarından mezun olma şartı aranıyor.bizim ülkemizde torpil , adam kayırma, sınav sorularını çalma gibi gerçekler bulunduğundan mümkün değil ama böyle bir sistemde bir hekim henüz üniversiteye adım atmış olmasına rağmen tüm ilk yardım tekniklerini , enjeksiyon , pansuman gibi temel yaklaşımları , hikaye alma , inspeksiyon yapma gibi muayene öncesi en önemli yöntemleri öğrenmiş olarak eğitimine başlıyor.kitaplar ise onun için ufkunu genişletmek ve uzmanlığını seçmek için sadece bir araç haline geliyor.
keza mühendislik için teknik okullardan gelen bir birey de eline tornavida almadan , bir aracın kaputunu , bir bilgisayarın kasasını açmadan fakülteye adım atmıyor.bunu tüm meslek grupları için genişletmek mümkündür.keşke meslek yüksek okullarımız eğitimin merkezine oturtulsa , rehberlik sistemimiz doğru düzgün çalışsa , malesef bu sistem ülkemizde imkansız görünüyor.
başlığa geri dönecek olursak özetle ; rehberlik aşamasını geçmiş , üniversiteye gelip mezun olmuş bir bireyin bir iki sınavla bu konuma gelmek istemesi abesle iştigaldir.

devamını okuyayım »
01.09.2018 13:27