melih denizhan

  • baldan tatlı (634)
  • 932
  • 6
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

dudak damak yarığı

ülkemizde üzerinde farkındalık yaratılması gereken bir konu daha.

bu rahatsızlıktan muzdaripim. yıllardır saçma sapan sorulara maruz kalıyorum. (genelde ''otistik misin'' yada ''kaza mı geçirdin?'' gibisinden sorular)

günümüzde bir estetik amelyatla fiziksel görünüm başarılı bir oranda düzeltilebliyor. benim zamanımda zordu.

asıl zor olan işin psikolojik yanı. rahatsızlığın beraberinde getirdiği konuşma bozukluğu, iletişim kurmada çok büyük sıkıntılara yol açıyor.
sosyal hayatın en basit parçası olan kendini ifade edebilmek sizin için aşılması imkansız bir zorluğa dönüşebiliyor. ilk defa iletişim kurduğunuz birisi size şaşkın şaşkın bakarken siz güveninizi toplayıp ne olursa olsun sözünüzü bitirmelisinizdir.
dolmuş şöförüne gideceğin yeri söylemek, proje sunmak, bir arkadaş edinmek sizin için dev mücadelelerdir. bazan bu mücedelelerden yorgun düşersiniz, zaten yalnız olduğunuz hayattaki tek insan olan kendiniz de size kalabalık gelmeye başladığında depresyona itilebilirsiniz.

lakin düzgün konuşabilen ama hiçbir şey söyleyemeyenleri görüp şükrederek ve tek bacakla maraton koşanları, yunuslarla yüzen down sendromluları görüp onları örnek olarak hayatın aslında güzel olduğunu anlarsınız. bir sevgiliniz olabilir. mimarlık okuyabilir, enstrüman çalabilir, sözlerinizle birilerini etkileyebilirsiniz.

sadece tavşan dudak doğacak diye çocukları aldıran aileler var. biraz destekle bu rahatsızlıkla doğan çocuklar toplum için önemli kişiler haline gelebilir. lütfen farkında olalım.

bu problem ile yüzleşen aileler ve tavşan dudak kişiler, her türlü soruları ve endişeleri için bana ulaşabilirler.
mail adresim: melih.denizhan@gmail.com

devamını okuyayım »
28.02.2012 18:02