mellifica

  • aklıselim (562)
  • 668
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

türkiye'de kadın olmak

güzel veya çirkin hiç bir önemi yok. o kadının yolda laf atanlarla başa çıkması gerekmektedir. başa çıkmak? tabi ki de atılan laflara karşılık vermek değildir. başını önüne eğip geçip gideceksin. budur bu ülkede kadın olmak. sessizlik.

yolda sana bakarak masturbasyon yapan adamı gördüğünde çığlığı basmaman gerekiyor. anlamamış gibi yapacaksın. sen paksın, tertemizsin. ne anlarsın öyle şeylerden? adam bi yerlerini kaşıyordur diyeceksin. tecavüze uğrarsan hak ettiğini bileceksin. topuklu ayakkabılarla, mini şort ve eteklerle davetkar olduğunu, nice dindar insanları zorla günaha soktuğunu anlayacaksın. hamile kalırsan da doğuracaksın. nasıl olsa sen bakacaksın o çocuğa. sakat olsa bile olsa sorumluluk sadece sende. budur türkiye kadınlığı. çoğu şeyi görmezden gelmek ve tüm suçlamaları kabul etmek.

küçüklükten sana biçilmiş meslek kalıplarına uyacaksın. öğretmenlik mi uygun senin için? hemen ol. aa inşaat mühendisliği mi? ne işin var şantiyede, işçilerin arasında. katiyen olmaz. budur işte. sana biçilmiş kalıplarla yaşamak.

iş yerinde patronunun, kadın olduğun için seni geri plana atmasından gocunmayacaksın. ne iş veriyorsa yapacaksın. diğer cinsten beceriksiz iş arkadaşların tebrik edildiğinde, o görev bana verilse ben çok daha güzelini yapardım demeyeceksin. kadın kısmı ön plana çıkmamalı, payına düşeni yapmalı. budur bu ülkede barınmak. erkeklerin üstün hegamonyasını kabullenmek.

aşık mı oldun? kesinlikle beklemelisin. ilk adımı sen atmamalısın. hemen onun altına yatmamalısın. e bir de hoş tutmalısın erkeğini. seni terkederse ne olacak? ortada kalırsın değil mi? bunu bil. budur işte bu ülkede kadın olmak. yalnız kalmaktan korkmak.

bunlar gibi birçok durumda sadece erkeklerin çoğunluğuyla değil, baskı altında yetişmiş hemcinslerinle de baş etmeyi öğrenmelisin.

ve -meli, -malı ekleri ile kurulmuş mecburiyet cümleleri ile baş edebilmek için daha çok yol katetmelisin.

devamını okuyayım »
02.09.2012 19:01