melusine

  • 297
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

d&r

keşke internet sitesinden sipariş vermeden önce yukarıda yazılanları bi okusaydım böylece müdürüme de rezil rüsva olmazdım. aslında sipariş serüvenimiz güzel başladı. ilk siparişim üç günde geldi ikincisinde de sorun olmadı ama en son verdiğim siparişte neredeyse annemdem emmiğim süt burnumdan geldi. tamam ben de tek bir kitap sipariş etmedim. üç beş prestij kitabından altı sekiz on tane sipariş verdim ama müşteri hizmetlerini arayıp sordum bir sorun mu var diye. müşteri hizmetlerindeki kızlarla kanka oldum zaten(sadece üç tane var sanırım bir dördüncüye denk gelmedim hiç) "stok sorunumuz yok hamfendi"yok "bu kadar bilgi verebiliyorum hamfendi"... 'hamfendi ananı kucaklasın' demek istedim her seferinde. yolla şu kitapları yaa.
kızları çok rahatsız ettik diye maille akıbet soruyoruz ordan da gelen cevap otomatik " en kısa sürede" geleceğini söylüyor. çok bunaldım be d&r gönder artık şu kitapları rezil oldum olacağım kadar...online alışveriş etmem artık senden bunu da buraya yazıyorum.

edit: siparişi iptal ediyorsun kredi kartına para iadesini bekleyeme başlıyorsun. d&r'ın tedarik süreci gibi kredi kartına para iade etmesi çok çok hızlı. genel müdürlükten biriyle görüşüyorsun " on onbeş dakka sonra iade ediyorum" diyor üç saat sonra bakıyorsunuz halen iade edilmemiş. maille tehdit ettim en sonunda. mahkemeye vericem sizi dedim cumartesi günü iade ettiler. illa "topuklarınıza sıkıcam" diyerek tehdit etmek gerekiyormuş demek ki...cık cık cık!

devamını okuyayım »
26.12.2009 17:43