met mo

  • 64
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

jedi'ların aslında terörist oldukları gerçeği

star wars filmlerini her izlediğimde aklıma gelen gerçek. şimdi force awakens'ı izleyince yine depreşti düşünceler.

iyi bildiklerimiz luke olsun, yoda olsun, han solo olsun aslında kötü, kötü bildiğimiz darth vaderlı empire ise aslında iyi olanlar değil mi? empire galakside düzeni, güveni temin etmek istiyor. bu düzeni sağlamak için bizlere antipatik ve zalimce görünen yöntemler seçmişler ama karşılarında da çok güçlü bir radikal, cihad kafasında yaşayan teröristler, rebel'ler var. bu rebel oluşumunun içinde force denen güce ölesiye inanarak yaşayan jedi'lar var. tıpkı dine ölesiye bağlı yaşayan, "may the force be with you" şeklinde alluhu akbar diyerek bağıran ışid militanları gibi. bunları gericiliğe iten yoda isimli sevecen bir tip var. her şeyi bu öğretiyor. elebaşı. daha önce isyanları görmüş geçirmiş, bilge kişi yoda. tıpkı abdullah öcalan, bin ladin gibi. o dışarıdan bakınca iyi dediklerimize nasıl sevecen görünüyor. nasıl tatlı şey diyorlar. ama empire'ın gözünden bakınca gayet tehlikeli bir terörist elebaşı değil mi kendisi? ayrıca bizim jedi militanlarını bu force denen öğretiyi iyice anlamak, kavramak için yıllar süren bir eğitim bekliyor. yine teröristlerin dağlarda, gizli yerlerde eğitim alma süreci gibi. kendilerine özel bir silahları var bunların: lightsaber. işte pkk'nın keleş kullanması gibi. sonra yaşadıkları yer gizli. empire o kadar kaynak kullanıyor ama bu cihadcı radikalleri bulmak çok zor. yaptıkları her şey gizli kapaklı.

sonra yanlarına bir prenses alıyorlar. prensesin kendince haklı sebepleri var ama bu prenses aslında teröre yardım eden "dış mihrak" değil mi? pkk'ya silah gönderen ülkeler gibi tıpkı. ben size yardım ediyorum ama sizde bana yardım edeceksiniz diyor. tam bir mini çakal. güzel, alımlı, güçlü sayılır. karşı konulamaz bir teklif yapıyor teröristlere. birde paralı askerleri var bu grubun: han solo. gel bizimle savaş karşılığında ne istersen veririz. ayıpsın. ama bu herif hırsız değil mi kardeşim aslında? kaçakçılık yapmıyor mu bu? nasıl alçak bir iş yapıyor. ama bu alçak herif öyle güzel görünüyor ki şimdi alçak dedim diye bana küfürler ettirecek kadar. sonra kyle var, pirates var. hepsi namussuzun önde gideni. hepsi suçlu. ama "iyi" olan rebeller için savaşıyorlar. en büyük savaşçıları luke skywalker var sırada. bu adam bu terörist oluşuma nasıl katıldı? savaş suçlusu obi-wan kenobi'nin yalanıyla. çocuğa "senin babanı bu gaddar darth vader öldürdü." dedi. halbuki yoda ve diğer namussuz obi-wan biliyorlardı gerçeği. luke gerçeği öğrenince de pişman oldular. ayıptır. böyle bir yalanı hangi "iyi" oluşum söyler? bide empire'a bakın. hepsi düzeni ve güvenliği sağlamak amacıyla işe alınan profesyonel stormtroopers. kelle avcılarına, kaçakçılara, suçlulara karşı taviz vermeyen resmi görevliler. allah aşkına hangi taraf daha iyi?

gelgelelim şu death star'a. bu namussuz, onursuz, rebel örgütü kandırarak kendi tarafına çektiği militan jedi luke skywalker önderliğinde death star'ı yoketme planı yapıyor. death star bir otoritenin, düzenin simgesi aslında. içerisinde binlerce suçsuz insan çalışıyor ve böyle teröristleri hesaba katmadıkları için ufak bir uçakla yapılacak saldırıya karşı korunmasızlar. tıpkı 11 eylül gibi. neyse, bu luke denen şarlatan bir intihar eylemine kalkışarak, bir canlı bomba olmayı kabul ederek death star'a saldırıyor. onun gibi bu görevi kabul eden bir sürü terörist pilot etkisiz hale getirilse de işte biri başarıyor. bu otorite simgesini ve içinde çalışan binlerce suçsuz insanı yokediyorlar. sonra da gidip böyle bataklık gibi pis bir mağarada saklanıp yakalanmamak için çeşit çeşit taklalar atıyor namussuz terörist. empire da bu rebel denen isyancıları yoketmek isteyince ve gerekirse bu uğurda gezegenleri patlatmayı göze alınca kötü oluyor.

peki bu kadar curcuna neden? bir grup radikal, barbar manyak, daha önce işlevsizliği anlaşılmış republic yerine galakside iktidar olan, düzeni, güvenliği, ticareti ve galakside bütünlüğü sağlamak isteyen iyileri alaşağı edip kendi iktidarlarlıklarını getirmek istiyorlar.

devamını okuyayım »