metaformoz

  • azimli
  • anadolu çocuğu (344)
  • 1031
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

heavy metal temaları

black sabbath'ın 1970 yılında yayımlanan ikinci albümü paranoid'i örnek olarak gösteren bilim adamı david hatch ve stephen millward "black sabbath ve birçok metal müzik grubu şarkılarında hiçbir popüler müzik türünde görülmediği kadar çok karanlık ve depresif konulardan ilham almışlardır." demiştir. albümde paranoid şarkısı kişisel travmaları, 'fairies wear boots' şarkısı ise uyuşturucu kullanımının kötü yan etkilerini anlatmaktadır. 'war pigs' ve 'hand of doom şarkıları ise savaş konusuna değinmektedir.nükleer savaş konusu da sonraki dönemlerde şarkı sözlerinde yerini almıştır. ıron maiden'ın "2 minutes to midnight", ozzy osbourne'un "killer of giants", megadeth'in "rust ın peace... polaris" ve metallica'nın "fight fire with fire" şarkıları bu tema üzerine yazılmıştır. metal müzikte en ağır basan tema ölümdür. şarkılarında bu temayı en çok slayer ve w.a.s.p. kullanmıştır. death metal ve grindcore ise bu konuyu daha agresif ve ürpertici şekilde kullanmaktadır.
metal müzik, blues kökenli olduğu için seks konusuna da yer verilmiştir. glam ile led zeppelin'in bazı şarkıları bu konuyu işlemiştir. heavy metalde gerçek dışı ve hayali konulara da yer verilmiştir. ıron maiden'ın şarkılarının çoğunluğu mitoloji, kurgu ve şiir konularından ilham almıştır. ıron maiden'ın "rime of the ancient mariner" şarkısı samuel taylor coleridge'in şiiri temel alınarak yazılmıştır. led zeppelin'in "the battle of evermore", "ımmigrant song", "ramble on", "no quarter" ve "achilles last stand" şarkılarında da yüzüklerin efendisi gibi mitolojik ve folklorik eserlerin etkileri görülmektedir. black sabbath'ın "the wizard," megadeth'in "the conjuring" ve "five magics", judas priest'ın "dreamer deceiver" şarkılarında da benzer durum mevcuttur. 1980'li yıllarda thrash metalin yükselişiyle sosyopolitik yorumlar metallica'nın "...and justice for all" ve megadeth'in "peace sells" şarkılarında yer almıştır.
heavy metalin en çok eleştirilen yönlerinden biri şarkı sözleridir. müzik eleştirmenleri genellikle şarkı sözlerinde kadın düşmanlığı olduğunu söylemiş ve eleştirmişlerdir. 1980'li yıllarda parents music resource center abd kongre meclisi'ne sakıncalı olarak değerlendirilen şarkı sözlerin özellikle heavy metalde bulunduğunu bildiren ve popüler müzik endüstrisinin düzenlenmesi gerektiğini anlatan bir dilekçe yazmıştır. 1990'lı yıllarda 5 yıl önce iki gencin judas priest şarkısında geçen "yap şunu" subliminal mesajını dinledikten sonra kendini vurduğu gerekçesiyle judas priest'a dava açılmıştır. fas, mısır, lübnan ve malezya'da heavy metal grupları ve hayranları tutuklanmış ve bazıları hapise gönderilmiştir.

devamını okuyayım »
08.04.2015 22:09