meursault samsa

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (547)
  • 4587
  • 98
  • 27
  • 1
  • bugün

izmir valiliğinin suriyeli mülteci çözümü

o suriyeyiler' in izmir' de ne işi var diye sorulacağına izmir belediyesi suçlanıyor. bunun chp' si akp' si yok ne işi var suriyeliler' in buralarda? bunlar savaştan kaçıp bizim onlara sağladığımız kamplara gelmediler mi o kamplar izmir' e, istanbul' a, bursa' ya mı yapıldı? amına koydular ülkenin.

adam geleli 5 sene olmuş, biri 2 biri 3 yaşında 2 çocuğu var. savaştan sikişmek için kaçmış sanki herif. ben acımıyorum, hümanist de değilim kusura bakmayın.

bakın basit bir örnek vereyim hümanist arkadaşlarım. sokakta bir aile gördün. evin de müsait gelin bende kalın hava soğuk dedin. bu aile evine gelir senin ona gösterdiğin yatakta yatarsa, sana teşekkürler ederse hatta elinden geldiğince o gece evdeki ufak işlerde sana yardımcı olmaya çalışırsa elbette başının üzerinde yeri olur. ama eve aldığın bu aile salonun ortasında seks yapmaya kalkarsa, çocuklarından biri halına sıçarsa, biri tv kumandasını alıp ben izleyeceğim derse o aileyi sanırım sokağa atarsın. suriyeliler' in yaptığı bu işte.

edit: debauchee ile baya bir mesajlaştık. o benim düşüncelerimi eleştiriyor. biraz sinirle yazdım itiraf etmem gerekirse. açıkçası genelleme yapmak iki taraf için de doğru değil. kolay değil yakınlarını kaybediyorsun, bilmediğin ülkeye geliyorsun, evini özlüyorsun, paran yok vs. vs. cok zor ama devlet işini tam olarak yapsa, bir kere yapsa ne o insanlar o kadar mağdur olur ne de onların yarattığı mağduriyet yüzünden tahammül sınırları bu kadar azalmış bizler böyle anlık öfke patlamaları yaşarız. o insanları anlıyorsunuz kabul ama onlara bu kadar tepki gösteren insanları da biraz anlayın bence. o insanlar hayatta kalmak için bu ülkeye geldiler, canlarını korumak istiyorlardı, şimdi ise daha iyi bir hayat için başka şehirlere gidiyorlar, daha iyi yaşam şartları istiyorlar kabul ama buradaki insanlar da sahip oldukları değerleri, yaşam şartlarını korumak istiyorlar. bir insan için tehlike altında olan neyse, o insan için en önemli şey odur ve onu korumak ister.

devamını okuyayım »