midnight black

  • mangal yürekli rişar (504)
  • 642
  • 24
  • 4
  • 0
  • dün

claude monet

xx.yüzyılın en önemli şahsiyetlerinden biri. izlenimcilerin önderi, modernizmin başlangıcı; “avrupa sanatının yirminci yüzyıla girmek için içinden geçtiği bir tür zafer takı.” yirminci yüzyıl resim, müzik, şiir, tiyatro, heykel ve dans gibi altı temel sanata ek olarak sinemanın doğuşunu da gördü. bu yüzyılda yapılan sanatlar öteki sanat türlerinin, geleneksel sanatların, dilin hatta düşüncenin temel yapılarını sarstı. bu sanatların arasında metafiziksel bağlar kuran filozoflar çıktı. bergson, sartre, heidegger ve hartmann gibi. bunun yanında 20. yüzyıldaki bilimsel gelişmeler sanatı da etkiledi. her alanda gerçekleşen bu hızlı gelişmeler, tek gözlü claude monet’in tahayyülün sınırlarını açtığı uygarlığın içinde filizlenen bu resim sanatı, buyurgan tozlu ideolojileri ardında bırakarak tüm renklerin ışıldadığı, görüntünün başkalaştığı bir noktaya taşıdı.

çocukluğunun geçtiği le havrelimanı’nın görüntüsü hüzünle karışık, kendine özgü koşulların, yaşayışının bilincine vardığı, yaratma edimininin o çok duyarlı çözümlenmesi gibiydi. küçük bir kayık, ayakta kürek çeken bir adam ve yanında bir başkasının minicik siluetleri. dünya ile alışılmadık ölçüde bütünleşmiş ateş rengi gökyüzü, göze batıcı soluk suyun üzerindeki gökyüzünün turuncu kızıllığı. sözcüklerin üzerinden yapılan hiçbir betimle bu tablonun içindeki hüznü bu tablodaki kadar kaydedemez.

monet madame monet and her son tablosunda estetiğin yeniden inşa edildiği pastoral renklerin kayıtsızlığı, tabloda görünmeyen gümbürtülü bir şelalenin sesini duyuruyor gibi. yaratma tarzı tiyatrovari bir gerçekliği andıran monet’in görme yetisinin neredeyse varla yok arasında olduğu düşünülünce çalışmaları heyecan uyandıran bir etki yaratır. resimlerini nasıl çizdiğini söylemek hemen hemen imkânsız. sanatın benzersiz kudreti monet’in ellerinden akarken eşsiz zihni ona göz olmuştu.

devamını okuyayım »