midnightcowboy

  • bal küpü (629)
  • 525
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

banu berberoğlu

yerli ve milli amelie.

andy warhol üstadın dediği gibi: herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak.

tabii bu 15 dakika, sadece televizyon ve radyo yayını olan dönemler için geçerli bir süreydi. gerçekten de çok sıradışı veya çılgınca bir şey yapan sıradan bir kişi bile, bir anda milyonlarca kişinin dikkatini çekebiliyor ve adından söz ettirebiliyordu. internet sayesinde bu durum günler veya haftalar sürebiliyor artık. üstelik youtube sayesinde çok geniş kitlelere yayılabiliyor. zaten sosyal medya fenomeni kavramı da, bu durumdan istifade ederek, her ne için beğenildiyse bunu istikrarlı şekilde yapanları tanımlamakta kullanılıyor. velhasıl karşımızda yine çeşitli nedenlerden ilgi çeken sosyal bir vak'a var.

gösterilen tepkilere bakarak, ortada iki farklı temel sosyal grup ve tepki olduğu görülüyor:

birincisi, berberoğlu'nun yaptığı şeyi neredeyse bir postmodern sanat eseri hatta performans art görecek kadar ileri giden ve onun videoları ile hipnoz olanlar.

ikincisi, berberoğlu'nun son derece vasat bir kişi olmasına rağmen gördüğü ilginin aptalca olduğunu öne sürerek, hem ona hem de beğenenlere hakaret edenler.

ayrıca bir de benim gibi nereye bakıyor bu adamlar şeklinde her iki grubu da hayretle izleyenler ;)

birinci gruba dahil olanlar, otantik orijinalite marjinalliği diye tabir ettiğim bir durumdan muzdarip. yani şu durumda, daha önce çok ilgi görmüş bir şeyin (örneğin sosyal medya imajı yaratmak için ciddi bir emek harcayıp yatırım yapanların) tam karşıtı olan sıradan bir örneği keşfedip yücelterek, mevcut trendlerden duyduğu tatminsizliği gidermeye çalışıyor. bu gruptakilere tavsiyem, sosyal gerçekçi sinema filmlerini daha fazla izlemeleri.

ikinci gruba dahil olanlar ise, berberoğlu'nun bu durumdan sonunda bir gelir elde edebileceğini bildikleri için, başarısına pek ihtimal vermedikleri bir içeriğin bu kadar ilgi görmesinden rahatsız olup öfke duyuyorlar. bu gruptakilere tavsiyem ise, ya kendileri daha kaliteli içerik üreten sosyal medya kanalları ile alternatif yaratmaları ya da sosyal medyayı yaşamlarının merkezinden biraz daha uzaklaştırmaları ;)

sonuçta, her ne kadar pek takdir edilmese de, beğenilsin veya beğenilmesin ortada bir medeni cesaret örneği ve kendini bir şekilde ifade etme isteği var. zaten sosyal medya kanalları da bunun için var. tıpkı yıllar önce charlie bit my finger başlıklı videoda olduğu gibi internet aleminin ilgisini çeken bir durumla karşı karşıyayız. insanlara bir şeyler garip şekilde sevimli geliyor olabilir.

kısacası endişe etmeyiniz, eğer yapılan şey hiçbir değer içermiyorsa, çok yakında gündemden düşecektir. çünkü insanlar kendilerine yeni ilgi ve heyecanlar arayacaktır.

devamını okuyayım »