mimarbasi

  • 179
  • 1
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

personel bilgisayarını izleme programı

arkadaşımın çalıştığı, klavye tuşlarına basma sayısından performans değerlendirmesi yapan bir mimarlık ofisi biliyorum. "ayşe'nin 124 zibilyon ve ortalama 85 zibilyon iken senin 44 zibilyon tuş basımın var, performansın düşük." gibi saçma bir sistemleri vardı. ha ne oldu peki, arkadaş tuvalete, sigara içmeye, muhabbete giderken word dosyası açıp, space tuşunun üstüne fincanını koyuyordu.

bana göre böyle bir sistemin kanunen yasal olması, etik olduğunu ve eylemin doğruluğunu ispatlamaz. tarlada çalışan adam nasıl mola verip muhabbet ediyorsa, tezgahtar nasıl arkadaşlarıyla geyik yapıyorsa, bir ofis çalışanı da arada bir açar internetten haberlere bakar, sosyal medyaya göz atar. bilgisayar başında çalışıyor olmak bu insani ihtiyaçların gaspına vesile olamaz. abartanlar muhakkak olacaktır ancak bunun çözümü de siteleri yasaklamak, çalışanların her hareketini kaydetmek değil. eğer adam hem suistimal ediyor, hem başarısız ise zaten bu kayıtlara gerek kalmadan başarısızlığı sebepli iş akdini sonlandırabilirsin; eğer verilen işleri yapıyor ve başarılı ise internette geçirdiği zaman neden seni rahatsız ediyor da böyle bir sisteme ihtiyaç duyuyorsun?

insanlar resmi kıyafetleri bırakıp tişörtle işe gitmeye başlamışken ve büyük teknoloji şirketleri inanılmaz serbest fakat verimli ve disiplinli çalışma ortamları sağlarken, insanların 8-12/13-17 aralıksız, nefes almadan çalışmasını beklemek çağın gerisinde kalmak ve vicdansızlıktır, köleliktir. her şeyden önce böyle bir durum çalışanda mutsuzluk, stres ve gerginlik yaratır ki bu da verimi inanılmaz düşürür. kısacası çapsızlıktır.

çalıştığım şirkette de tüm sosyal medya siteleri, youtube, online radyo gibi media stream siteleri, dosya paylaşım siteleri, forumlar, ekşisözlük vb. yasaklı. ve ben yasaklı haldeyken inanılmaz gergindim. şu an ise işim gereği zaman zaman youtube'da, forumlarda araştırma yapmam gerektiğinden üst yönetime dilekçe verip, tamamını açtırdım. o zamandan beri performansım arttı, daha mutlu geliyorum işe ve canım sıkıldığımda stres olduğumda da şu an olduğu gibi 3-4 dakika kafa dağıtıp işimin başına dönüyorum.

devamını okuyayım »
01.11.2017 10:38