mimarbasi

  • 371
  • 4
  • 2
  • 0
  • 6 gün önce

aydın özel liva hastanesi rezaleti

mesleğim gereği, bir iki özel hastahane projesinin dizayn-proje toplantılarında bulunma şansım oldu. bunlardan birinin hem başhekimi, hem mal sahibi olacak olan doktorun toplantılarda söylediği bir iki cümleyi aşağıya yazıyorum ki sizin de sağlık sistemindeki ticarileşme konusunda fikriniz olsun (doktor arkadaşlar daha iyi bilir, belki tıbbi terimlerde yanlış hatırladığım şeyler olabilir ancak adam bu cümleleri arka planındaki fikirle aynı şekilde kurdu.).

"şimdi biz hastadan test isterken şeker, kan, gaita testi gibi bilindik şeylerden para kazanmayız; halk da bunları bildiği için ucuzdur bu testler zaten. ama o şeker testinin yanına yazarsın bir de alt batın bilmem nesi 300 liralık, (doktor burada yumruk eline, diğer elinin avuç içiyle vurarak şlak sesi çıkarttı.) oradan ufak ufak ama sürekli parayı kaldırırsın."

"mimarbaşıcığım, bana mümkün olduğu kadar yenidoğan yoğun bakımı yapın. çünkü ben devletten yetişkine de, bebeğe de aynı miktarda ilaç desteği alıyorum. ama yetişkine 20 cc. ilaç verirken, bebeğe 5 cc. veriyorum. 15 cc. bana kar olarak kalıyor (burada göz kırparak "çaktın mı?" mimiği yapıyor.)."

"mesela bize abartıyorum kafası kopmuş bir hasta geldi, biz yine de onu yoğun bakıma alırız. gerekirse doktor hastanın yanına girer, bir-iki saat telefonuyla oynar. sonra çıkar, yakınlarına "kurtaramadık maalesef..." der. hem yakınlarının o öfkesini, tepkisini alır; hem de biz devletten yoğun bakım parası alırız."

bu konu özelinde, sezaryen yapmamalarına şaşırdım açıkçası. orada da şöyle bir yorumu vardı:

"ya normal doğumla uğraşılır mı? basacağız sezaryeni. normal doğum 4-5 saat uğraştırır. sezaryen yarım saatte hallolur. ben o sürede 8 tane sezaryen yaparım. ameliyat parası da alırım."

inşallah yavru şifa bulur. eğer sorumlular da hataları varsa bunun cezasını alır.

devamını okuyayım »