mimiko

  • 3941
  • 22
  • 5
  • 0
  • 5 gün önce

aseksüellik

cinselliğe yönelik ilginin olmaması hali..

eskiden bu durumu, ( cinsel özgürlük düşüncesini kendime merkez noktası kabul ederek ) freud'un libido ( cinsel enerji) tanımı ile birlikte aşırı libido birikimi ( deşarj edilmeme ) neticesinde ortaya çıkan nevrotik kimi durumlar sebebiyle baskılanma ve toplumsal kuşatmanın bir yansıması olarak düşünür ona göre kafamda kalıba oturturdum.

düşüncelerimde ciddi bir fark oluştu, hiçbir konuya yönelik kesin kalıplar yok artık bende bunu kesin olarak söyleyebilirim.
libidonun boşalması ile ortaya çıkan "yaşamsal denge" denkleminin gerçekliğine inanmakla birlikte sorguladığım tarafları da oluşmuş bulunmakta.. freud ve reich beni affetsin!!

eşcinsellere kendi cinslerine yönelimleri sebebiyle toplum baskı uygularken aseksülleri de cinsel istek duymadıkları için toplum baskılıyor. bir de üstüne üstlük aseksüellere "bastırılmış" "sindirilmiş" kişilikler gözüyle bakması da ayrı bir yaftalama incitme biçimi..
bizim hayatımızda cinselliğin önemli bir yer tutması demek tüm insanlar için bunun böyle olması gerekliliğini taşımıyor. cinsellik güdüsü yönlendirici bir duygu, çoğu davranışımızın altında bu güdünin etkisi olabilir, ama cinsel istek duymama şeklinde bir duygusu olan bir insan için haihazırdaki psikolojik tedavi reçeteleri canımı sıkıyor.

cinsellik yaşamak istemek kadar, yaşamak istememek de o kadar olağan bir durum. asseksüel kişilerin açıklamalarını okuduğumda sevgi ve yakınlık kavramlarını algılayışlarında, cinsel istek duyan insanlara göre en küçük fark olmadığını hatta bu kavramlara ayrı manalar yükleyerek hayatlarında farklı bir bakış açısı geliştirdiklerini görüyorum. bizler insanın karmaşasını hiçbir zaman tam olarak anlayamayacağız sanırım. herşeyi bir örnekleme üzerinden çoğunluğun algılayışı noktasından bakarak değerlendirmeye devam edeceğiz. bir zamanlar eşcinselere uygulanan saçma sapan tedavi reçetelerinden haklı ve olması gerektiği gibi nasıl vazgeçilmişse aseksüelliğin bir cinsel bozukluk olduğu fikrinden de vazgeçilmeli.

insan sadece cinsellikle veya cinsel dürtülerin yaşamsal döngüdeki fonksiyonlarıyla anlatılamayacak kadar komplike..
insanı çok hafife alıyoruz..

devamını okuyayım »
17.08.2011 16:23