minta minta

  • 1261
  • 8
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

sendrom k

musevileri nazilerin soykırımından korumak için 1943 yılında roma’daki fatebenefratelli hastanesi’nde uydurulmuş bir hastalıktır. gerçekte hasta olmayan ama musevi olanları tanımlamak için kullanılan sendrom k hastanede çalışan faşizm karşıtı doktor adriano ossicini tarafından uydurulmuştur. aslında katolik kilisesinin bir kolu olarak çalışan bu 1500 yıllık hastane musevi mahallesinin yanı başındadır. bu hastanenin yönetisi dr. giovanni borromeo, onun tarafından sahte evraklarla gizlice işe alınan musevi dr. vittorio emanuele sacerdoti, yukarda bahsedilen faşizm karşıtı dr. adriano ossicini, hastanenin bağlı olduğu katolik kilisesinin rahibi peder maurizio bialek‘un da izniyle musevileri hastanede saklayarak yüzden fazla kişinin hayatını kurtarmıştır.
ossicini’nin kendi ifadesine göre, sendrom k adının esin kaynağı nazi subayı albert kesselring ve şehrin nazi polis şefi herbert kappler‘in soyadlarının başharfi “k”dan gelmiştir. ancak nazi askerlerinin hastane teftişlerinde “sendrom k” , koch sendromu (tüberküloz etkeni koch basiline atfen) veya kreps sendromu olarak adlandırılmıştır. ölümcül ve çok bulaşıcı olduğu iddia edilen bu verem benzeri sendromu taşıyan hastalar karantinaya alınmaktaydı. yakalanan kişilerde öksürükle başlayıp, epilepsi nöbeti, felç, nörolojik bozukluk, hafıza kaybı ve neticede solunum yetmezliği ile ölüme yol açtığı öne sürülen bu çaresiz hastalıktan alman askerler ziyadesiyle korkmakta ve o hastalara yaklaşmamaktaydı. böylece musevilerin nazilerle teması ve dolayısıyla yakalanması önlenmiş oluyordu. diğer taraftan, almanlar bu hastanenin musevileri sakladığından şüpheleniyor ama nasıl olduğunu çözemiyor; ispatlayamıyorlardı. yine baskın yaptıkları bir gün balkonda 5 polonyalı yahudi yakaladılar ama bu kişiler neyseki henüz sendrom k olarak tanı koyulan hasta değillerdi.
bir kaç ay sonra italya’nın işgali ve soykırım durduğu için yakalanmadan rahat nefes alan bu hekimler daha sonra kahraman olarak tanındılar.
bu hikayenin belgeseli aynı isimle hazırlandı ve 2020’de gösterime girecek.

fatebenefratelli hastanesi
boromeo, ossicini, sacerdoti
sendrom k koğuşu
sendrom x belgeseli

devamını okuyayım »