misanthropehus

  • prezentabl (576)
  • 830
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

gözleri açık adalet heykeli

türkiye de var olan heykeldir.

normalde gavurların lady justice dediği, adaleti temsil eden hanımefendinin bir elinde terazi, bir elinde kılıç olur. ve kör ya da gözleri bir bantla kapalı olur. çünkü bu hanım adaletin gözünün kimseyi görmediğini, görerek yargı vermediğini, terazide herkesin eşit olduğunu bize anlatmak ister.

peki türkiye de durum nasıldır?

anayasa mahkemesinin yeni hizmet binasının önüne bir adalet heykeli dikmişler. başlıktan da anlaşılacağı üzerine, bu heykeldeki hanımın gözleri açık. yani diyor ki sevgili büyüklerimiz, bizim adalet hanım insanların kim olduğuna bakarak yargıda bulunur karar verir. yok öyle eşitlik meşitlik, kör adalet mi olurmuş efenim? herkese aynı davranılır mı? bizden olanlar var sonuçta ve ötekilerden olanlar var. bu adalet bacı kimin kim olduğunu görmeli ona göre hukuk uygulanmalı, ona göre kararlar verilmelidir.

açık açık, taşak geçer gibi belirtiyorlar artık bunu. gözler açıldı ya, gözüne gözüne sokuyorlar bu gerçeği. şimdi uzun uzun türkiyede hangi davaların eşitlik, adalet, hak hukuk dinlemeden nasıl kararlara bağlandığını veya bağlanmadığını anlatmaya gerek yok, yüzlerce belki de binlerce örneğiyle dolu bir ülkede yaşıyoruz.

adalet karısının gözleri açık bu ülkede, ona kim sahip olursa istediği gibi kullanıyor oh ne ala.

bu lady justice
bu da bizim adalet bacı

aradaki farkları bulmaya çalışmayın, belki de birden korkunç bir görüntü ve ses çıkıp böö diye korkutsun diye yapılmıştır.

(bkz: politika sahnesindeki iki yüzlülükler)

devamını okuyayım »
30.07.2010 10:33