miskin herif

  • 65
  • 4
  • 2
  • 0
  • geçen hafta

climax

--- spoiler hedesi ---

seul contre tous da olduğu gibi filmin bir bölümünde adeta uyarı verir gibi müziklerini kullandığı müzisyenlerin logolarını vermesi ''işte şimdi sıçtınız'' gibi bir olaydı. gaspar noe yazıları gerçekten çok yerinde ve zekice kullanıyor.başka bir yönetmende görmedim bu tarz yazı oyunları,şahsen çok hoşuma giden bir olayı bu yönetmenin.

filmin tek problemi kısa olması, ışık ve kamera oyunlarıyla atmosfere seyirciyi öyle bir çekiyor ki adeta orada mallaşan dansçılardan biri haline geliyoruz.

lsd ne kadar kullandı kaç damla koydu yada şişeyi falan boca mı etti bilmiyoruz, fakat dansçıların saniyelik karakterlerinin gidip gelmesi ve ne kadar uçarlarsa uçsunlar yüklendikleri misyondan dışarı çıkmadıklarını gördüm.misalen çocuğunu kurtarmaya çalışan kadın algısını kaybetse de yine anahtarı arıyor bir şekilde.selva david'le sevişmiyor karşı koyuyor her seferinde, siyahiler gıcık oldukları david'i dövebiliyorlar.yani tam anlamıyla yüzde yüz bir akıl kaybetme durumu söz konusu değil.

ayrıca şöyle de bir düşüncem var, ilk saniyede selva içtikleri şeyin lsd olduğunu insanlara söyledikten sonra kimsenin ortamı sakinleştirmeye çalışmaması sebebiyle oluşan panik bad tribe i doğurmuş olabilir.yani şöyle açayım, dans ederken lsd etkisini gösterseydi belki de tribe girmezdi çoğu, oluşan paniğin çığlık seslerinin yüksek olması asitin etkisini terse çevirmiş olabilir.

az önce bahsettiğim kaybolmayan 'amaç' dansçılarda vardı, peki çocuğu bodrumdan çıkarmaya neden yardım etmediler kadını intihar ederken neden durdurmadılar, üstüne bir de dalga geçtiler. bu da gerçekten umursuyormuş gibi yapamadıklarından kaynaklanıyor olabilir.hepsi böyle orospu çocuğu değildir dikkat ederseniz, selva çocuğa yardım etmeye çalışıyor, kardeşiyle sevişmeye çalışan zenciyi dövebiliyorlar.hepsinin hassas olduğu bir nokta var.

algı yok olduğu için çok sınırlı düşünebiliyorlar, ve bu sınırlı düşünceler doğduklarından bugüne kadar gelen kendilerinin oluşturduğu kemik hayat felsefesi.bu sebeple enseste tepki gösteren ile çocuğu kurtarmaya çalışan hümanist yardımsever insanlar farklı.ırkçılığa karşı ırkçılık yapacak kadar nefretle dolmuş bir adam nazi sembolü çiziyor david'in kafasına ve bastırdığı duygularını zaten kız kardeşiyle olan diyaloglarından taa en başından çözmek te mümkün.

dışarıda kalan donup ölen, ilacı kullanmayanın kendini kesmesi falan bunlar kör göze parmak metaforlar olduğu için girmiyorum o konuya fakat tabi ki de çok zekice çok beğendim.

devir değiştikçe başarılı bir iş yapabilmiş herhangi birinin belli bir zaman diliminde takılıp kaldığını ve kendi isteğiyle yada değil orada kendi oluşturduğu kurallar ve evrende yaşadığını düşünürdüm hep, aslında yine öyle düşünüyorum. ama climax bu kralı gerçekten bozuyor.

filmi izledikten sonra yıllar önce seul contre tous taki intihar sahnesi ve o sahnedeki karakterin kafayı yemesi beni ne kadar etkilediyse bu filmde yıllar sonra o denli etkilemeyi başardı.eski stilini kullanarak (kamera açıları,ışık oyunları,renkler,yazı oyunları,müzikler) hem eski izleyicisini hemde yeni jenerasyonu etkilemeyi başaracak çok az insan vardır.gaspar kesinlike o yönetmenlerden biri.

bahsi geçen credits sahnesi

--- spoiler hedesi ---

devamını okuyayım »