mitigana

  • 276
  • 4
  • 2
  • 0
  • dün

20 şubat 2015 pkk'lıların bir ülkücüyü öldürmesi

tam 7 yılımı gerçirdiğim ve hala da geçirmekte olduğum bok gibi fakültemde gerçekleşmiş olay. öncelikle bilmeyenler için ege üniversitesi edebiyat fakültesinin siyasi durumunu kısaca anlatmak isterim.

edebiyat fakültesi, ege üniversitesinin siyasi açıdan kalbi sayılabilir. olaysız haftanın olmadığı, sivil polislerin kol gezdiği ve karşıt görüşün nerdeyse hiç olmadığı, radikal sol düşüncenin mutlak hakim olduğu fakültedir. lgbt, pkk, anarşistler... gibi grupları bünyesinde barındırır. diğer fakültelerdeki sol düşünce yapısına kendilerini yakın hisseden politik bireylerin örgütlendiği merkezdir. periyodik şekilde, ülkedeki hoşlarına gitmeyen şeylere tepki gösterirler. bunları kermes düzenlemek, yardım toplamak, müzik yayını yapmak ve polisle çatışmak gibi yollarla yaparlar. az önce bahsettiğim üzere, bünyesinde çok farklı gruplar barındırdığı için politik tepkileri de oldukça çeşitlidir. kimi zaman depremzedelere yardım edilmesi için, kimi zaman trans bireylerin toplumda kabul görmesi için, kimi zamansa cizre'de polis mermisiyle ölen bir çocuk için toplanabilirler.
fakülte içinde öğretim üyelerinin odalarını kapı kapı gezerek bastırdıkları dergileri veya bildirileri dağıtırlar. karşıt görüş veya polisle karşılaşmadıkları müddetçe oldukça barışçıdırlar. ege üniversitesine girişlerin serbest (kart okutmadan) olması sebebiyle de "dağ kadrosu" diye adlandırdığımız öğrencilikle alakaları olmayan adamları bünyelerinde barındırırlar.

gel gelelim ki izmir'in yerli halkı ve izmir'li öğrencilerin çoğu bu arkadaşlardan pek haz etmez. bunun sebebide fakülte çevresindeki yapılan yoğun pkk propogandasıdır. rahatsızlıklarına rağmen large yapıları gereği ses etmezler.

madem solcular bu kadar hakim, ülkücüler ne ayak diyeceksiniz. hemen cevaplayım. ülkücüler 2 yıllık ege meslek yüksek okulunda örgütlenirler. yaşları ve meslek yüksek okullu olmalarından kaynaklı toy kardeşlerdir bunlar. yaşları 20 civarındadır, hemen gaza gelip toplanırlar, aynı hızla dağılırlar. aslında çoğunun ülkücülükle alakası yoktur. tamamen okuldaki pkk varlığına tepki olarak bu oluşumun içinde yer alırlar. polisin sevimli tutumuna karşın organize olmakta zorluk çekerler. bu arkadaşlar ege üniversitesinin folloş girişlerinden faydalanarak aynen solcular gibi okul ile alakası olmayan ülkü ocakları bağlantılı insanlardan destek alırlar. sayıca azdırlar ve üniversite genelinde pek esameleri okunmaz.
ara ara toplanıp polis eşliğinde edebiyat fakültesini ziyaret ederler, kısa sürede dağılırlar.

bugün olan olaylarla ilgili;
öncelikle okulumdan, fakültemden, öğrenci kalitesinden nefret ettiğimi belirtmek isterim. kim olursan ol, hangi fikri savunursan savun hiç birşey bir gencin öldürüldüğü gerçeğini değiştirmez.

not: fakültedeki arkadaşlarım fakültenin faşistler tarafından basıldığını ve onlarla çatıştıklarını söylüyorlar. bana kalırsa faşistler polis eşliğinde birbirleriyle çatıştılar.

devamını okuyayım »
21.02.2015 01:01