mizore

  • 81
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

fanfiction.net

son zamanlarda fazla kullanılmamaya başlanmış site. bunun sebebini çok rağbet görmesi olarak nitelendiriyorum, o kadar fazla küçük yaş grubunda olan yazarların hikayeleri var ki, adam gibi bir şey bulamıyorsunuz. bu site google'a fanfiction yazdığınızda karşınıza çıkan ilk yer, bu yüzden deneyimsiz fanların buraya akın etmesi gayet doğal, işte bu yüzdendir ki son zamanlarda kalitesi bayağı düştü. yeni ve güçlü rakibi archive of our own*'e rağmen hala en iyi arşiv olarak yerini koruyor. fakat şahsi bir yorum olarak, ao3'ün çok daha iyi bir alternatif olduğunu belirtmem gerek.

son zamanlarda çok fazla gelişme kaydettiler diyebiliriz, hepsi de yararlı oldu. bunlardan bazıları:
*artık shipleri pairing olarak arayabiliyorsunuz.
*aramalarda ve hikayelerde kayda geçen karakter sayısını 2'den 4'e yükselttiler.
*hikaye sayfasında copy-paste yasaklandı (tabii mobil sürümünde bu yasak yok)
*aynı zamanda hikaye sayfasında yazıları küçültebilir veya büyültebiliyorsunuz, arka planı karartıp-aydınlatabiliyorsunuz, sayfa genişliğini vs ayarlayabiliyorsunuz (ki archive of our own'da bu özellik daha eklenmedi)
*kategoriler genişletildi.

fakat site hâlâ gerçek insanlarla ilgili fanfiction'lara izin vermemekte kararlı. çok sayıda talep olduğu halde *, büyük ihtimal fazla şikayet alacakları, küçük ihtimal yasal kurallara uymadığı için bu istekleri geri çeviriyorlar.

devamını okuyayım »
28.08.2014 00:27