mka

  • bıçkın (484)
  • 774
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

ankara metrosu

ankaray'ın ilk açıldığı gün ve ertesi bir hafta metro ücretsizdi. 1996'ya denk gelir bu dönem. yani bundan 16 sene öncesine. işte o ilk hafta ankara halkının yarısı ankaray'a bir duraktan biner, bir aşti'ye, bir dikimevi'ne gidip metroyu deneme amaçlı kullanırdı. o ilk hafta ankaraya binip aynı şeyi yapanlardan biride benim.
istanbul'da taksim-kabataş hattına bindiğimde ankara metrosu geldi aklıma. özellikle istanbul metrosu ve ankara metrosu arasındaki farkları düşündüm;

1-istanbul'da reklam panolarında ki reklam, televizyonda dahi yayınlanıyor. yani ankara'da bu kış olduğu gibi 6 ay öncesinin, belediye yaz okulu reklamları değil.
2-istanbul'da ki metroda ekranlarda sürekli olarak değişen durak bilgileri (km olarak dahi) yahut metroyu tanıtan animasyonlar yayınlanıyorken ankara'da o ekranlar son 4 senedir hiç açılmadı.
3-istanbul'da her durakta duracağı durağı söyleyen bir sistem varken, ankara'da durak isimleri makinistin zevki doğrultusunda arada sırada duyuluyor.
4-istanbul'da yürüyen merdivenler normal şekilde çalışırken, ankara'da haftada bir bozuluyor. (aslında bu da ayrı bir konu. yürüyen merdiven dediğin şey haftada bir neden bakıma alınır ya da bozulur.)
5-istanbul'da yürüyen merdivenler ve yürüyen yollar ile aynı istasyonun iki farklı kapısı arasında 1 km lik mesafelik yol kat edebilirken ankara'da metro istasyonu giriş/çıkışları arası bazen 50 metre bile değil * *.
6-istanbul'da metroda fotoğraf ve video çekmek turistlerin sıkça yaptığı ve her hangi bir yasağı olmayan bir durumken, manasız bir şekilde ankara fotoğraf çekerken görevli tarafından uyarılabiliyorsunuz. (bkz: kontroll/@mka)
7-istanbul'da metroda havalandırma sistemi diye bir şey varken, ankara'da ankaray'ın camları açılarak ferahlanmaya çalışılıyor.
8-istanbul'da akbil ve iett kartları ankara'da ki ego gibi olmaması hem kağıt israfına neden olumuyor hemde daha kolay bir sistem sunuyor. sonuçta cüzdandan kartı çıkarmadan direk manyetiğiyle okutabiliyorsun veya anahtarlığında ki akbille geçiş yapabiliyorsun. ankara'da ise giriş bankolarının üstünde onlarca boş ego görmek mümkün.
9-en önemlisi istanbul'da metro tipleri birbirine benzerken, ankara'da ki şu anda var olan iki metronun tipleri arasında bin bir fark var. metro denilen şey sonuçta büyük kentlerin en önemli simgelerindendir. 'new york metrosu, londra metrosu, tokyo metrosu' denilince aklımda bir imaj, bir görüntü canlanabiliyor ama ankara için böyle bir şeyin imkanı yok. bir kere koltukların oturma düzeni ankaray'da 4'lü ve 3'lü ve 2'li olarak karşılıklıyken metro'da tamamen karşılıklı.
10-ankara metrosunda mütemadiyen kermes havasında 'bilmemne günleri' veya 'bilmemne haftası' adı altında satış yapılıyorken, istanbul metrosunda duvarları hep aynı nostaljik ve estetik istanbul fotoğraflarının süslüyor olması.
11- istanbul metrosu turistik bir hizmet de verirken * ankara metrosunun sadece ulaşım sunması.

günlük 1.000.000 bilet basılan bir metrosu olan ankara'da, en çok kar eden kurumlardan biri ego. ankaray'a bugün bir daha bindim. 16 yıl öncesi ile şu an arasında ki tek fark istasyon tabelalarına kızılay-batıkent metro hattının güzergahlarının da eklendiği tabela. 16 yılda hiç gelişmeyen, kendini yenilemeyen, reklam anlayışı hala 'buraya bakarlar' ve 'belediyenin yaz okullu kampları' olan **, bir metro ankara metrosu.

edit: denk gelmedi ama merak ediyorum; istanbul metrosunun istasyonlarında da ezan okunuyor mudur?
edit2: okunmuyormuş.
edit3: londra’da 400, moskova’da 298, paris’te 214 kilometre olan metro hatları ankara’da sadece 23 kilometreymiş.

devamını okuyayım »
06.07.2012 20:02