mlsv

  • 379
  • 11
  • 6
  • 0
  • evvelsi gün

kadına şiddet konulu kamu spotu

benim artık görmekten sıkıldığım kamu spotları. bu videolarda ve kadınaşiddetedurde hareketlerinde kadınları ağzı yüzü kan içinde, darp edilmiş, mağdur,acınası görmekten artık bıktım. bu videolarda şiddet uygulayan erkeklerin bahanelerini sıralayıp sonrasında da birilerinin dış ses olarak çıkıp şiddetin bahanesi olamaz demesini duymak istemiyorum.

kadına şiddet olaylarında tam tersi şiddet uygulayan erkeğin acınası, güçsüz hali empoze edilmeli. iş yerinde, kahvehanede, arkadaş ortamında, kendi ailesinin evinde, çocukluğunda ezilen erkeğin bu şiddeti nasıl çevresine yönelttiği konuşulmalı. bu kişilerin eşine, çocuğuna, trafikte yol vermediği için diğer kişilere nasıl şiddet uyguladığı anlatılmalı.karısına kıskandım başkasıyla konuşmayacaksın diye dövdüm diyen adamın, dışarıda başka kadınları nasıl taciz ettiği anlatılmalı. kadınlara ödenen nafakanın konuşulduğunun 10da 1i kadar, çocukları kimseye muhtaç olmasın diye evlere temizliğe giden kadının elinden parasını döverek alıp, alkole yatıran adamın arkadaşlarına bununla övünmesi gündemde olmalı. bu kişiler sadece kadınlara değil, fırsatını bulduğunda kendinden güçsüz gördüğü herkese şiddet uygulayabilecek insanlar.

kadınlar ise ekonomik özgürlüğe sahip olmadığı için, ailesinden destek ya da herhangi bir devlet koruması alamadığı için bundan en çok payını alanlar oluyor. hiç kimse bunları görüp aydınlanıp aa tamam yapmıyım demiyor. belki de tam tersi bu kişilerin korkulan, çekinilen kişiler olarak yansıtılması, kendileri hakkında güçlülük illüzyonunu besliyor.

şiddete uğrayan,ölen kişilerin isimlerini anmak ne şiddeti azaltıyor ne de insanları harekete geçiriyor, tam tersi toplumsal bir öfke ve karamsarlık hali yaratıyor. toplumu da şiddet uygulayana şiddet uygulamaya yönlendiriyor. kadınların mağduriyeti ise bu sistemde tüm engellere rağmen hayatta kalmak için, kariyer yapabilmek için, kendine birey olarak toplumda yer edinebilmek için ne kadar çok çabaladıkları ve güçlü oldukları çerçevesinde anlatılmalı.

bugün toplumda evrildiğimiz nokta kadınlar isterse her şey olabilirler değil, kadınlar her şey olmak zorunda oldu. kadın bakımlı olmalı, kadın eğitimli olmalı, kadın çalışmalı, kadın iyi bir anne olmalı, kadın iyi bir eş olmalı, kadın ev işlerinden anlamalı, kadın çocukların ödevleriyle ilgilenmeli, kadın iyi yemek yapmalı, kadın kendini dış dünyadaki tacizlerden korumalı.... bu liste bir de insanların özel isteklerine göre uzuyor da uzuyor. kadın mağduriyetinden bahsediyorsak eğer, kadınların 1 gün içerisinde tüm bu bahsedilen şeylerle nasıl başa çıkabildiğinin hikayesi daha fazla anlatılmalı.

kadınaşiddetehayırde 1

kadınaşiddetehayırde 2

kadınaşiddetehayırde 3

devamını okuyayım »