mog

  • 106
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

babalığın saçma bir şey olması

biyolojik babalık, yumurtayı döllemekten başka bir etkisi olmayan erkeğin durumu hakkında konuşuluyorsa gerçekten rasyonelite ile bağdaşmayan bir şeyler var.

bazı böceklerde mesela yumurtayı saldıktan sonra ne annelik var ne babalık. filler gibi bazısı ise geniş aile olarak yaşıyor. demek ki bu müessese öğrenilen, kabullenilen ya da insiyaki olarak dahil olunan bir müessese.

birden çok partneri olan hayvanlarda, kadının anneliği kesin olsa da babalık şüpheli olduğu için genelde babalık mefhumu geçerli olmuyor. demek ki bir sahiplenme durumu var.

bir erkeğin, bir insan yavrusunu benim evladım diye sahiplenmesinin birçok sebebi olabilir.

örneğin ölümsüzlüğü hissediyordur belki. kendine benzeyen bir canlı, kendisi çürümekte iken yeniden bir döngüye girmekte. kendi hayallerini yavruda görmek istemesi belki de bu sonsuzluk hissinden kaynaklanıyor. sanki bir şeyler devam edecekmiş gibi.

ama en rasyonel açıklama yaşlanan insanların bakıma muhtaç olmasından çıkarılabilir. gerçekten de bir erkeğin bir zaman altı değiştirilmesi gerekebilir. yürümesine yardım edecek birini görmek ister yanında. elleri titrediğinden birinin ağzına kaşık vermesi lazım gelir. bunu bir bedel karşılığı olmadan kimse yapmaz.

bu socially constructed, sosyal olarak öğrenilmiş, kurulmuş bağ da bu noktada devreye giriyordur. bedeli daha önceden ödenmiş bakım fonu olarak çocuk.

devamını okuyayım »
26.11.2016 22:35