montmartre sakini

  • 199
  • 1
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

badi

gazete gibi sözlük okumayı seven ben için yeni yeni çözmeye başladığım 21. yüzyılın en büyük icatlarından biridir.

bugün ciddi ciddi "neymiş azizim bu badi olayı yahu" diye oturdum, bi ciddileştim. elimi çenemin altına koydum, insanların immanuel tolstoyevski'yi badi olarak eklediği ve bununla ilgili görüşlerini söylediği bir kaç yazı okudum. sahiden yararlı bir şey olabileceğine kanaat getirip ben de ekledim.

aslında bu 'badi' olayını 21. yüzyılın ilk çeyreğinde çözmüştüm anesthetized kardeşimizi ekleyip. badi olayının yükseliş dönemi ise, dediğim gibi bugün yaşadığım immanuel reformlarıyla gerçekleşmiştir. yani, elim çenemdeyken aydınlandım azizim. dedim ki "heeeee badiye sevdiğimiz yazarı değil de okunacak bir şeyler yazanları ekliyoruz." ondan sonra zaten uzun yazılar yazan insanları araştırmaya başladım.

neden uzun yazı? ve neden mizah?

ekşi sözlük'le çoook öncelerden tanışan benim gibi insanlar -yazar olmak önkoşul değil- bilirler gerçek sözlük ruhunun ne olduğunu. aslında içinde bulunduğumuz platform ne kadar forum formatına kaymış olsa da bu şehrin harabelerinde gezilip görülmesi gereken gerçek bilgiler de var. ne yazık ki son günlerde tartışma veyahut birine cevap verme amacı taşıyan maç girilerinden veya anket tarzı - ne yazık ki #anket sekmesi var, meşrulaşmaması gerekirdi bunun.- girilerden iflahı sikilmiş biri olarak bilgiye aç bir şekilde geziniyordum ben de. işte badi sekmesi bu noktada imdadıma yetişti diyebilirim.

yani ne yapıyoruz; gerçekten yazan insanları, laf kalabalığı yapmayan insanları(hayır bu girim bir örnek oluşturmuyor) badimize ekleyip hem şu sözlüğün artan nüfusuyla ortaya çıkan kuru gürültüden kaçış alanı yaratıyoruz kendimize hem de bize bir şey katabilme imkanı olan yazıları aradan rahatlıkla seçebiliyoruz.

bana birkaç ay önce birisi mesaj atmıştı. beni badisine eklemiş, badisini yediğim. diyordu ki; "ya sen eskiden güzel yazıyordun, son günlerde maç muhabbeti yapıyorsun, badimdin neden ayrı düştük." falan. o mesajı okuduğumda anlam verememiştim ama hafif de götüm kalkmamış değildi yani. bir uzun giri döşedim üzerine sevinsin çocuk diye, sonra yine maç muhabbeti. ama şimdi onun ne demek istediğini anlayabiliyorum. öncesinde ne kadar anlamsız gelmiş olsa da yokbucümlebitmez.

diyeceğim o ki; ben aydınlandım. benim gibiler için dileğim odur ki kullanın şu butonu. sözlüğün kalitesi genel olarak artmasa da, senin ekranında artar. sen de güzel bir şeyler yazabilen, tek girisi "benim xtiğimdir" olmayan insanlara en azından bir thumbs up verip orada olduğunu gösterirsin. ya da dersin bir mesajında, 053x 540 xx xx numaram bu ara sevişelim.

güzel yazanları okumak güzel. bu butona asla hayır diyemiyorum.

devamını okuyayım »
21.03.2013 23:54