montmartre sakini

  • 199
  • 1
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

köpek saldırırsa yapılacaklar

marine corps eğitimim sırasında hayvan saldırılarına karşı da yoğun bir eğitim almıştım, tabi ki başı köpekler çekiyordu. özellikler sovyet döneminde kullanılan köpeklerden sonra eğtime böyle bir aşama eklenmiş. bazı eğitimlerde de saldırgan köpeği veya her neyse öldürürken üzerinde patlayıcı olup olmadığına dikkat etmek gerekiyordu, zira afganistan da patlayıcılı köpekler kullanıldığı iddia ediliyordu.

trainingin önemli bölümünü hayvanı kontrol ederek kendinden uzaklaştırmak geçiyordu. yani olabildiğince büyük ve kendinden emin görünmek kilit faktör. misal bir köpek üzerinize koşarken siz de ona doğru koşarsanız saldırabilecek köpek yoktur, varsa da bilincini kaybetmiş hastalıklı bir köpektir, sen kaçsan da saldırsan da seni yakalayacaktır.

tabi corps eğitimleri sırasında köpeğin yerimizi belli etmeden uzaklaştırılması da önemliydi. bunun için köpekle hiçbir göz teması kurulmaması gerekiyordu, köpek orda değilmiş gibi davranılması gerekiyordu.

eğitimin savunma aşamasında ise canice ama etkili bir yöntem öğretiliyordu. yani her şeyi denediniz ama hayvan size saldırdı ve ısırmaya çalışıyor. ne yapılacak? taktik şu; ilk temasta köpeğin ensesine olabildiğince sert bir yumruk atacaksınız, sizi ısırsa dahi bunu yapacaksınız. sonra köpeğin arka bacaklarından tutup etrafınızda çevirmeye başlıyorsunuz. bi helikopter misali çeviriyorsunuz çeviriyorsunuz... etrafta bir direk veya ağaç gördüğünüzde çevirdiğiniz köpeği o direğe vuruyorsunuz. ama sırtının denk gelmesi gerekiyor. böylece saldırgan köpek etkisiz hale getiriliyor. tabi dediğim gibi bu taktik saldırmak için eğitilmiş bir köpeğe karşı geçerli. yoksa tasmalı bir köpeği 20 saniyede boğarak etkisiz hale getirebilirsiniz. bir çok pitbullu da etkisiz hale getirme yöntemi budur.

philadelphia'dan bildirdim, kalın sağlıcakla.

devamını okuyayım »
09.01.2013 17:23