moon rabbit

  • 121
  • 13
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

xena

xena hakkında merak edilenler:

baştan uyarayım, çok ayrıntıya girmemekle birlikte, dizinin bütün sezonlarıyla ilgili bolca spoiler vereceğim. o yüzden izlemek niyetindeyseniz okumayın. ama seneler önce izlerdim, çocuk aklımla anlayamadığım şeyleri şimdi öğreneyim derseniz buyrun:

--- spoiler ---

1) xena nasıl okunur?
her ne kadar türkçe seslendirmesi "zeyna" olarak yapılsa da orjinalinde "ziğğna" olarak telafuz edilir.

2) xena gerçek bir prenses midir?
hayır. xena bir prenses değildir. hiç gerçek prenses olmamıştır. (prenses kılığına girmişliği var ama) "warrior princess" onun sadece lakabıdır. ama xena'nın aksine, kıçıkırık gabrielle bir amazon prensesidir. aslında o da xena gibi köyde doğup büyümüştür ama ilk sezonda bir amazon prensesinin ölmeden hemen önce kast hakkını ona devretmesiyle prenses olmuştur. hatta bazı bölümlerde kraliçeliği bile gündeme gelmiştir. ama her seferinde o xena'nın sidekick 'i olmayı tercih etmiştir.

3) xena ve hercules* birbirlerine aşık mıdırlar?
evet. ama birbirlerinin ne ilk, ne son, ne de en büyük aşkıdırlar. hatta xena kötü kalpli olduğu zamanlarda hercules'e ulaşıp onu yenebilmek için onun en yakın arkadaşı olan iaolus'u baştan çıkarıp adamcağızla işi pişirmiştir. ama sonradan hidayete ermesini sağlayan kişi hercules olduğundan vefa borcu vardır. bir bölümde öpüşürler, kamera türk filmlerindeki gibi çiçeği böceği çekmeye başlar, sonraki sahnede giyiniyorlardır. buradan anladığımız kadarıyla...*
sonra her karşılaştıklarında da büyük bir dostluk ve hafiften romantizm sezilir, arada öpüşüp koklaşılır, ama ikisi de hep kendi yoluna gider.

4) xena ve gabrielle hangi silahları kullanır?
xena eline geçen her nesneyi muhteşem bir silah olarak kullanabilir. bunlar arasında kılıç, bıçak, kırbaç gibi alışılmış savaş aletleri olduğu gibi çeşitli müzik aletleri, mutfak gereçleri filan da vardır. kullandığı silahlardan en ünlüsü metal bir disk olan chakram'dır. ayrıca meşaleye ağzıyla içki püskürterek ateş üflemek, vücuttaki basınç noktalarına vurarak düşmanını etkisiz hale getirmek gibi kullanışlı yetenekleri de vardır. havada uçan okları yakalayabilmesiyse efsanedir.
gabrielle ise ilk başta kılıç kullanmak ister ama xena izin vermez. çünkü eline kılıç aldığı anda hedef haline geleceğini düşünür. zaten gabrielle tam bir sevgi insanıdır ve kan masumiyeti vardır(kimseyi öldürmemiştir). ilk sezonda prenses olduğu amazon köyünde dövüş sopası kullanmayı öğrenir, sonra da kendi kendini bu yönde geliştirir. dövüş sopası fazla öldürücü olmamasının yanında iyi bir savunma silahıdır. böylece xena dövüşürken mal mal bakmak yerine ona yardım edebilir hale gelir. son sezonlara doğru da silah olarak bir çift sai kullanır.

gelelim en çok merak edilen soruya:
5) xena ve gabrielle arasında lezbiyen bir ilişki var mıdır?
cevaplanması hem çok kolay, hem de çok zor bir soru. aslında yoktur. ikisi de karşı cinsten insanlara aşık olmuş; hatta başlarından, nişan, evlilik, çoluk çocuk gibi şeyler de geçmiştir. yani çeşit çeşit erkekle kırıştırmışlardır. bu açıdan lezbiyen olmadıklarını söyleyebiliriz (biseksüel de değiller bence). ama kesinlikle ilişkileri normal iki kız arkadaş biçiminde de değildir.
birkaç kez öpüşmüşlerdir. ama bu hep çok ekstrem durumlarda olmuştur. mesela xena ölmüştür, ruhu bir erkeğin içine girmiştir, birbirlerini çok özledikleri için dudaktan öpüşürler. veya gabrielle masallardaki gibi sonsuz uykuya dalmıştır ve uyanması için true love kiss gerekmiştir. yani hiçbir zaman "ayy şekerim, versene bir alt dudak" muhabbeti olmamıştır. bir bölümde de gabrielle'e xena'ya aşık olup olmadığı sorulur ve gabrielle kesin bir şekilde "hayır" der. ama sonradan anlaşılır ki o ara aşk tanrıçası afrodit güçlerini kaybettiği için kimse kimseye karşı aşk duygusu hissedememektedir. kafa karıştırıcı bir durum yani :)
ilk sezonlarda birbirlerini daha çok "en yakın arkadaş, kız kardeş, aileden biri" gibi kelimelerle tanımlasalar da, dizi boyunca iddia edilen şey cinsiyetlerden bağımsız olarak birbirlerinin "ruh eşi" olduklarıdır. nitekim yüzyıllar sonra birisi kadın, birisi erkek vücudunda reankarne olduklarında evlenirler.
bütün bunlardan birbirlerine aşık oldukları sonucu çıkartılabilir ama onlarınki daha ruhani bir aşktır ve içinde cinselliğe yer yoktur. pek çok kişinin hayalindeki kız kıza pompiş yorumlaması yalandır yani.
ama tabii ki dizi lezbiyen imgelerin ekmeğini de çok yemiştir o ayrı. çıplak banyo sahneleri, yüzmeler, birlikte uyumalar, vampir olup seksi bir biçimde birbirinin boynunu ısırmalar,... işte bunlar hep reyting.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
13.04.2017 00:09