morfeus emmi

  • 346
  • 7
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

gisaengchung

--- spoiler ---

aynı buluttan yağan yağmur üst tabaka için neşe ve huzur kaynağı olurken alt tabaka için felaket sebebi oluyor.yağmur yağan gecenin sabahında zengin aile mutlulukla uyanırken, fakir aile güne spor salonunda yüzlerce kişi ile mutsuzlukla uyanıyor.

kapitalist sistemde paran olduğu kadar güç sahibi olursun.paran yoksa susmak zorundasın. paran varsa rahatsızlıklarını dile getirebilirsin.bodrum katta yaşayan ailemiz sürekli camları önüne işeyen adama paraları yokken ses etmezken biraz para kazanınca hemen tepkisini göstermesi bunun kanıtı.

fakirler zenginlerin hayatına parazit gibi dadanıp onlar üzerinden geçinmeye çalıştığı göze sokuluyor.ama fakirler olmadan da zenginlerin 2 gün hayatta kalamayacağına filmde dikkat çekiliyor. sistemin işlemesi için sınıf ayrımına ihtiyaç var. birilerinin üzerine o koku yapışacak, diğerleri o kokudan tiksinip onları ezmeye devam edecek.

filmde alt tabaka sürekli kendi içinde çatışıyor. kimse sistemi sorgulamıyor. filmin sonunda baba gerçeği görüp patronunu bıçaklıyor. fakat yine sistem değişmiyor yine aynı insanlar bodrumda,karanlıkta yaşamaya devam ediyor. başkalarının kırıntılarını yiyenler kırıntıyı dökene minnet duymaya devam ediyor.

içinde mükemmel bir sistem eleştirisi olan, içinde bulundurduğu metaforlar ile kullanılan renklerin güzelliği ile oyunculukları ile harika bir film.
--- spoiler ---

devamını okuyayım »