morkahve

  • bıçkın (481)
  • 945
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

emel yılgör

1979'da odtü'den kimya mühendisliği lisans derecesini alan emel yılgör, lisansüstü, doktora, ... diye devam eden akademik hayata devam etmemiş. mezuniyetinden sonra soluğu fırsatlar ülkesi abd'de almış. burada 1985'e kadar virginia tech'de araştırma uzmanı olarak çalışan yılgör 1994'e kadar geçen zaman diliminde çeşitli şirket ve okullarda kendine endüstriyel manada yer bulmuş. sene 94'tür ki kendine koç üniversitesi'nde pozisyon bulmuş, ve o gün bu gündür kariyerini instructor namıyla bu üniversitede sürdürmekte.
ilgi çekici yanlardan biri; emel yılgör'ün adının çıkardığı makale ve aldığı patentlerinin tamamında kocası iskenden yılgör'le beraber geçmesidir. geçen yıllar zarfında bağımsız çalışmalar yapmadığı buradan rahatlıkla anlaşılmaktadır.
velhasılı, yukarıdaki bilginin ışığına karşın, -köklerini kimya fakültesi'nden alaraktan- kendisinin saygınlığı(!) hayli yüksektir. master, doktora ve post-doc'lara sözü geçer, bir dediği iki edil(e)mez kolay kolay. naçizane insan zihnini kurcalar bu durum.
sıkıntıyı kendisinin içi dolu olmayan konuşma, argüman ve çıkışlarının doğurduğu dillendirilir kadim cücelerce. bir deneyde niçin amonyak kullanıldığındansa amonyak yazımında y'nin u'ya benzemesidir kıllandığı. öğrencinin hayatının zindan olmasıdır mesele yazısının güzel olmamasından ötürü. öğrenciye kıllanmasını; sözünün geçtiği meclislerde durumu dillendirmesi, akabinde öğrencinin gereksiz azar işitmesi ve sinirden sıyırması aşamaları izler(miş).

detaylı bilgi için: http://home.ku.edu.tr/~eyilgor/

devamını okuyayım »
13.06.2009 00:04