morristownvalisi

  • azimli
  • anadolu çocuğu (335)
  • 5257
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

green card

greencard için gittiğiniz konsoloslukta yapılacak mülakatta açık yürekli olup çok geveze olmayın.özellikle karşınızdaki amerikalıların sizin bir çoğunuzdan daha iyi türkçe de konuşabildiğini unutmayın.sakın yanınızdaki eşinize ya şunu da söylesene veya çocuğa zorla samimiyet dışı bir harekete kalkmayın.unutmayın.isterseniz doktoranın 1. olarak dünyanın en iyi üniversitesinden mezun olun veya 3 milyon dolarınız olsun bu kartta kimse size bunlarınız olduğu için bu kartı vermiyor.amerika hasbel kader bu kartın çekilişine girmiş insanlardan oluşan bir güruhu kendi ülkesindeki istihdamda kullanabilmek adına kader çekilişi yapıyor. o yüzden sen ben herşeye uyuyorum zaten diye o adamların karşısına geçtiğiniz de abik abik konuşursan sonucunda seni araştıralım deyip, pasaportunu sana verdikleri süreden sonra 4 ay geçer ve sonra teşekkürler bir sonraki çekilişe katılın yazar.kimse sana neden seni eledi,neden o kartı vermedi söylemez. bazen şansızlıklar da olmuyor değil.örneğin adınız çetin torikkafa ama bu isimden aranan bir teröristte var. işte o zaman o isim benzerliğinden rahatsız oldukları için sizi 3 kilo daha fazla araştırdıkları için siz aynı dönem de başvuran kartı almış artık orada hayata başlamış bir çok insandan sonra amerikaya o kartı alıp gidiyorsunuz.hatta bir çoğu kart ile ilgili konsolosluk çağırdığında evlenmiş çocukları olmuş oluyor,bu neydi diye sorguluyorlar.böyle bir örnekle adana'da karşılaşmıştım.
greencard size amerikada iş sağlamaz,çalışma iznidir ama iş değildir. ev bulmaz, evi tutmak için sizden istenilen belgelerde yeri vardır ama o evin kirasını ödemez. türkiyedki hayatınızın kopyasını amerikada yaşarsınız. amerikada bir tek farkınız aldığınız model 2010 ise burada 2014 model arabanın fiyatını daha düşük ödersiniz aynı paraya.benzin türkiyeye göre ucuzdur bize göre değildir. ben geldiğim de 0.98 galonuna ödediğimi hatırlarken şu anda 3.65 civarında ödemekteyim. ama türkiye ile kıyas götürmez.
eğitim amerikada paralıdır. burslar ve destekler ile krediler ile okumak mümkündür ama greencardı cebe koyup gidip harvard dersen ancak bahçesindeki çimlerde selfien olur.
sağlık sistemi beterdir. hastanede bir elindeki 3 dikişlik hadisesi adana devlet hastanesindeki açık kalp ameliyatı kadar para isterler.ha ileride bunun da deliklerini öğrendiğinde o parayı vermeden güle oynaya çıkar mısın çıkarsın...! işte bu yüzden 2000 dolar istediklerini anlarsın.bu ülkede zenciler meksikalı göçmenler ve ba"ğ"zı insanlar hastanelere verdikleri yalan beyanlardan sonra istedikleri tedaviyi olup , evlerine giderken fatura yalan yanlış yerlere gidip hastane bu paraları devletin açık kasasından tahsil etmektedir.bu yüzden de sigorta sistemleri bu paraları devlete verirken tasma gene çalışan beyaz yakalıların ödediği primlerde yatmaktadır. amerikayı batıran zihniyetin aslında türkiyedekinden farkı yok sadece reklamları çok iyidir.
ben hep greencard konusunda şunu söylüyorum. türkiyede evladı olan ve okullara bir avuç dolusu para verip istediği gibi eğitim alamadığından şikayetçi olan ailelerin dişlerini sıkıp bu ülkede evlatlarının geleceği için kaldıkları takdirde ileride gerçekten iyi yerlere geldiğinde evladı mutlu olacaklarına inanıyorum. garantisi var mı? asla yok ... lakin bugün türkiye gibi 3 kelime ingilizce öğrettiği için yıl sonu gösterisi düzenleyen kurumların yıllık fiyatları 30 bin ve civarı olmuşken kalkıp bu ülkedeki gibi ücretsiz servis ücretsiz okulda çocuk 6 ay sonra eve gelip de şakır şakır konuşmaya başladığında insan bir yerde kafasını kaşıyor doğru yaptık diye.... açıkçası amerika yeni yetişen çocuğun belki de göremeyeceği imkanlara sahip. lakin o çocuğun kontrolünü siz yapıyor ve onu sürekli olarak denetliyorsanız eğer ipin ucuu 3 ay bırakıp ben ona güveniyorum derseniz işte o zaman başınıza dünyanın en azılı en kötüsü yetişiyor diyebilirim.
unutmayın greencard bu ülkede özgürlüktür. kartı olmadığı için türkiyeye gidemeyen kaçaklar halen af beklemektedir. kartı olan özgürce her yıl ülkesine giderken bir çok insan kartı olmadığı çıkmadığı için evlenemediği için oralarda beklemektedir. pasaport müdürlüğüne gidip kendini attırması için bile dünya kadar uğraşması gerekmektedir. bu yüzdne de iş seçimi yapamazsınız. sizi kaçak kabul edecek insanlara gebe kalırsınız. onlar ne derse yapmak zorunda kalırsınız.
bir de istanbulda yaşamış oranın türlü zorluğunu çekmiş bir çok insan için amerika ve büyük şehirlerde yaşamanın ilk 5 aydan sonra hiçbir esprisi kalmıyor. ama bilecik afyon karstan geliyorsan bu ülke bildiğin rüyalar ülkesi ve anlamak tanımak için yılların geçmesi gerekiyor. ama dediğim gibi sarıyerde büyümüş maslağı bilen istinyede haftasonu kahvaltı eden adam için burası istanbulun bir ilçesi oluveriyor 5-6 ay sonra düzende kurallara uyma şartı dışında devlet ile aranda hiçbir organik inorganik bağında yok.

bu anlattıklarım ışığında greencard ile yaşamın da başarılar dilerim.yine tekrarlıyorum, gerzekçe amatör sorular sormadığın takdirde elimden geldiğince bu kartın sana neler yapabileceğini ?veya ne yaptın da bu sonuca geldin yardımında bulunabileceğimi tekrarlıyorum.

devamını okuyayım »
09.05.2014 16:00