motosikletli tosbaga

  • 1712
  • 20
  • 4
  • 0
  • dün

karavan yapmak

haftanın 5 günü 9:00 - 18:00 çalışan bir beyaz yakalı olmama ve daha önce sanayi, marangoz vb herhangi bir yerde çalışmamış olmama rağmen riske girerek bir minibüs alıp başarıyla tamamladığım eylem.

öncelikle pandemi sürecindeki kısıtlamalar işin ilerleyişini yavaşlatmış olsa da bu dönemde böyle bir uğraşla ilgilenmek adeta bir meditasyon gibi oldu diyebilirim. düşünce gücünü fizik gücüyle birleştirerek ortaya bir ürün çıkarmak zaten harika bir duyguyken, içinde hayatını idame ettirebileceğin bir yapı inşa etmek bu duygu yoğunluğunu ikiye katlıyor.

ikiye katlanmadan öncesi sonrası
sonrası-1
sonrası-2
sonrası-3
sonrası-4

bu süreç nasıl ilerler, nelere ihtiyaç vardır, tek başına yapılır mı gibi konuları merak eden arkadaşlar için motokaravan sürecini biraz anlatayım.

vakit : bu işe kalkışacaksanız ilk ihtiyacınız vakit. peki günde 9 saat çalışıp bu vakti nasıl bulabildin diye soracak olursanız, cevabım 'uyumadım'. evet, uyumadım. evliyim. karım da ben de evden çalışıyoruz pandeminin başından beri. doğal olarak evin işleri fazlasıyla arttı. bu işlerin neredeyse tamamını karım hallettse de ben de destek olmaya çalıştım. mesai bitiminden sonra kimi zaman ev işine yardımcı olmaya çalıştım, kimi zaman malzeme almaya gittim, kimi zaman koltukta uyuyakaldım. ve genelde akşam saat 10'a doğru arabaya gidip, gece 2-3'lere kadar çalıştım. kendimi kaptırıp sabaha karşı eve geldiğim de oldu :) yani benim gibi maaşlı ve tam zamanlı çalışan biriyseniz uykunuzdan ve özel hayatınızdan feragat etmeniz gerek.

nakit: yani bütçe. bir araç alıp 10 bin tl'ye de krallara layık bir karavan yapabilirsiniz, 100 bin tl'ye de krallara layık bir karavan yapabilirsiniz. mesele sizin krallıktan beklentileriniz. bütçe de buna göre şekilleniyor tabii. biz, içinde günlük mesaimizi yapabileceğimiz, yemek yapıp bulaşık yıkayabileceğimiz, sıcak/soğuk suyu bulunan, duş alabileceğimiz, tuvalet ihtiyacımızı giderebileceğimiz, üşümeyeceğimiz, bol saklama alanı olan, göz zevkimize hitap edecek bir krallık istedik ve ona göre inşa ettik.

beceri: öncelikle el becerinizin ne seviyede olduğunu bilmiyorsanız ve işin altından kalkamadığınızda aracı bir karavan firmasına yaptıracak bütçeniz yoksa bu işe kalkışmayın derim. bu yazdığım canınızı sıkabilir ama durum ne yazık ki böyle. zira sanayiye bir kaç kez işim düştü ve "usta"lara iş yaptırmanın ne denli zor olduğunu o zaman anladım. adamlar sadece basit iş yapıp çok para kazanmanın derdine düşmüşler. neyse ki ben bu ibnelere mahkum kalmadan en ufak vidasına kadar her şeyini kendim yapabildim.

ben uzun yıllar ve yollar boyunca motosiklet kullanmış biri olarak hem bakir alanlarda tek başıma çok kamp yaptım hem de motorun bakımlarıyla kendi başıma çok uğraştım. bu nedenle kendime güveniyordum bu işe girerken. ha bazı durumlarda ikinci bir erkek gücüne ihtiyaç olabiliyor. eş dost da yardımcı oluyor tabi bu durumlarda.

özetle bu işe kalkışıyorsanız; vakit, beceri ve bütçenin ana başlıklar olduğunu bilin. olmazsa olmaz iki başlık ise vakit ve beceri. bütçeyi ise sizin beklentileriniz belirliyor.

edit: evrak işleriyle alakalı sorular geliyor. işin en basit kısmı diyebilirim.
- proje çizdiriyorsunuz
- projeci size işlemleriniz tamam dediğinde tse'ye gidip karavan dönüşümünüzü onaylatırıyorsunuz
- tüvtürk'ten randevu alıp muayeneye giriyorsunuz
- notere gidip yeni ruhsatınızı alıyorsunuz

edit-2 : fotoğraf adresleri güncellendi

devamını okuyayım »