mousesports

  • 361
  • 4
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

2016 kredi kartları rezaleti

yaptığım bir incelemeden bu konu ile ilgili aklımda kalanları aktarayım;

bir kere bankalar her önüne gelene sanal pos -veya e-pos- vermezler, bu konuda müşteri hakkında araştırma yaparlar, gerekirse teminat isterler ve nihayetinde hesaptaki bloke süresini normal poslara göre daha uzun tutarlar. yani işlem yapıldıktan misal 40 gün sonra parayı üye işyeri kullanımına bırakırlar.

sizin bahsettiğiniz sms şifre veya diğer adı ile 3d secure sistemi ise bankalar tarafından müşterilere (üye işyeri) zorunlu tutulan bir uygulama değildir, bu konuda tercih müşteriye bırakılmıştır, isteyen müşteri sistemini bu şekilde kurar, ki bu doğru bir uygulama olacaktır çünkü az sonra bahsedeceğim birçok harcama itirazından üye işyerini korur.

3d secure sisteminin bankalar tarafından zorunlu tutulumaması ilk incelediğimde bana da çok saçma gelmişti ama bu konuda bddk tarafından da getirilen herhangi bir zorunluluk olmadığını öğrendim. ama dediğim gibi üye işyerinin 3d secure sistemini tercih etmesi işletmenin yararınadır.

tercih etmeme sebeplerine gelince tam hatırlamıyorum ama 3d secure sisteminin kurulumu biraz daha pahalı, sebep bu olabilir. bankalar da hem yasal zorunluluk olmaması hem de müşteri memnuniyetini sağlamak adına bu sistemi zorunlu tutmuyor olabilir. (müşteri derken üye işyerini kastediyorum yanlış anlaşılmasın) ayrıca bankalar maliyet hesabı yaparlar, yani 3d secure sistemi olmaması nedeni ile yıllık zararları, bu sistemin kurulması durumunda katlanacakları maliyetten düşükse de zararı öder geçerim derler.

şimdi zurnanın zırt dediği yer geliyorum; ülkemizdeki bankalar kredi kartı lisanslarını genelde iki büyük kart kuruluşu olan visa ve mastercard dan alırlar. ve bu şirketlerin müşteri itirazları yani chargebackile ilgili belirledikleri kafam kadar kurallar kitabı vardır ve burada müşteri itirazaları ile ilgili izlenmesi gereken yol hakkında en ayrıntı durumlara kadar bilgi vardır.

ama temel olarak müşteri kart bilgilerinin şifre veya imza olmadan kullanılması durumunda kart hamilinin itirazı halinda ilgili banka iade işlemini yapmak zorundadır temel olarak. bu durumda da banka iade ettiği bedeli üye işyerinden talep eder, yani 3d secure sistemi işyerinin de yararınadır, zırt-pırt itirazlarla uğraşmamak için. şifre veya imza olması durumunda da çeşitli sebeplerle(ürün teslim edilmedi, bozuk geldi gibi) kart hamili ispat edebilmesi halinde parasını geri alabilir. neyse konu hakkında aratınca detaylı bilgi var zaten internette kurallar kitabı ile ilgili.

size bonus olarak şunu söyleyim, bankalar çok güvendikleri işyerlerlerine kendi bankalarından alınmış kartlar ile ilgili sadece 16 haneli kart numarası ile işlem yapma yetkisi de verebilmektedir. yani bırak ccv yi sadece kart numarası ile de kartınızdan çekim yapabilirler.

yani işin özeti şu, kart eksteriniz kesinlikle inceleyin ve şüphelendiğiniz bir durum varsa da bunu kart bankanıza biran evvel bildirin

devamını okuyayım »