mr horsehead

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (504)
  • 1104
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

daraltılmış bölge sistemi

önümüzdeki dönemde bütün türkiye’nin konuşacağı seçim sistemi.

içeriden duyulan “dedikodulara” göre seçim kanunu değiştirilerek daraltılmış bölge sistemi dediğimiz bir uygulama hayata giriyor.

seçim bölgeleri maksimum 5 milletvekilinden oluşacak şekilde istanbul’da 3’ten 20’ye, ankara’da 3’ten 8’e bursa’da 2’den 4’e çıkarılacak.

bu sistem halka şöyle açıklanacak:

“daraltılmış bölge ile milletvekilleri ve halk birbirine daha yakın olacak ve her bölge kendi vekilini yakından tanımış olacak. böylelikle sorunlar daha hızlı çözülecek.”

aynı zamanda muhalefetin gazını almak için seçim barajı %10’dan %5’e düşürülecek.

siz bu sistemle seçimlerin daha demokratik ve adil olacağını düşünüyorsunuz değil mi?

“özenle hazırlanmış” seçim bölgelerinin en büyük alamet-i farikası, ghettolaşmış seçmen kitlesine yaramasıdır. örneğin “x” partisine oy veren 1 milyon kişi varsa ve bu insanlar birbirinden çok dağınık yerlerde ikamet ediyorsa seçimde babayı alıyorlar. 1 milyon kişinin oy vermesine rağmen daraltılmış bölge sisteminden dolayı oylarının karşılığı olan milletvekili sayısını elde edemiyorlar.

bu sebeple hükümet seçim barajını %5’e indireceğiz derken aslında %20’ye çıkarmış oluyor.

bu sistemle hdp ve iyi parti adeta yağlı kazığa oturmuş oluyorlar. hdp güneydoğu’da varlığını sürdürürken batı illerinde daraltılmış bölgeden dolayı 25-30 arası bir milletvekili kaybına uğruyor. iyi parti ise toplam milletvekili sayısının neredeyse yarısını kaybediyor.

dolayısıyla gelecek yeni sistemle hükümet barajı indireceğini vadederek haksız olarak 50 milletvekili daha kazanmış oluyor.

cümleten geçmiş olsun.

devamını okuyayım »