mr surreal moon

  • 142
  • 17
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

manuş baba

son derece geniş müzik kültürü olan, yeni ses karakterine ve farklı müzik kültürlerine çok açık biri olarak, ne özelliği olduğunu henüz anlayamadığım şarkıcı. şu an oluşmuş fena sayılmayacak seviyedeki ilgiyi bile çözemedim.

usta bir müzik bestecisi mi? inanılmaz yaratıcı söz yazarı mı? şarkılarında kelimeleri yorumlama şeklini hiç kabul edemediğim gibi bir bana mı itici geliyor bu oluşturmak istediği tarz, merak ediyorum.

batı müziğine hiç girmiyorum, bırak batıyı bizim ülkemiz özelinde bile ne sanatçılar ne gruplar işittik, gördük. kimileri unutulmaya hatta underrated dediğimiz kategoride yer almaya yüz tuttu. şimdi ise ısıtılıp ısıtılıp önümüze koyulan, kafede barda, konserlerde falan görmek/duymak zorunda olduğumuz seçeneklere bak.

sanıyorum kapalı kapılar ardında bu iş daha farklı dönüyor olacak ki, insanlar önüne sunulan neyse ona yönelmek durumunda kalıyor. tabi eğer kafasını kaldırıp başka ufukları farkedemiyor ise. elde avuçta olan birkaç sağlam sanatçı ve müzik grubu ise bazı şeylere -çeşitli rant unsurları- yenik düşebiliyor demek ki.

sadece "dönersen ıslık çal" şarkısını dinlenebilir buluyorum. popülerliğini ise asıl bu şarkı ile sağlamıştı yanılmıyorsam. tek bir şarkı hatırına ise bu, ben size sadece türkiye'de yüzlerce manuş baba bulurum. eğer bir gün büyük bir sanatçı olacak ise önünde çok uzun bir yol var. iyi bir müzik kulağı olan ve objektif düşünen diğer yazarların da farklı fikirde olacağını sanmıyorum.

kısacası bu durumu şu anki türk müziğinde olan muazzam yokluğa ve eldeki az sayıda olan kaliteli insanın bir şekilde arka planda kalışına bağlıyorum.

devamını okuyayım »
14.10.2017 13:31