mr rosebud

  • bıçkın (489)
  • 547
  • 3
  • 2
  • 1
  • dün

predestination

zaman yolculuğu konusunda sağlam bir filmdir. filmi izlemediyseniz hemen buraları terk edin, seyir zevkiniz bozulmasın. hele aşağıda yazacağım şeylere göz ucuyla dahi bakmayın.

filmi izleyenler için birkaç sözüm var.

--- spoiler ---

bana göre senaryonun amacı, zaman yolculuğunun imkansız olduğunu kanıtlamak. filmin konusunu çok kabaca özetlemek gerekirse; çift cinsiyetli bir insan hayatına kadın olarak başlıyor. gelecekte ameliyatla sağlıklı bir erkeğe dönüşüyor. erkek haliyle geçmişe gidip kendisinin kadın haliyle sevişip kendisini hamile bırakıyor. daha da gelecekteki haliyle, geçmişte yeni doğum yaptığı ana gidip kendi çocuğunu kaçırıyor ve ilk doğduğu zamana gidip kendi bebekliğini bir yetimhanenin önüne bırakıyor.

yani bu kişinin annesi, babası, çocuğu aslında bu kişinin kendisi oluyor. zaman yolculuğu diye bir şey olsaydı böyle saçma bir paradoks oluşabilirdi. ama asıl paradoks şurada oluşuyor. bu kişi nasıl dünyaya geliyor? 1945'te yetimhanede bulunduğunu düşünürsek 1944'te bu kişi neredeydi, nasıl oluştu?

film bu soruya yanıt veremiyor. veremiyor demek yanlış, bu soruya yanıt vermiyor. çünkü yanıt vermesine gerek yok. bu kişi nasıl oluştu sorusuna yanıt bulamadığımız için, zaman yolculuğu hadisesinin imkansızlığını kanıtlamış oluyor. bunu kanıtlamak için bir filme ihtiyaç var mı, zaten böyle bir şey olamaz diyebiliriz. ama film bize bunu kanıtlarken ortaya müthiş bir olay örgüsü ve izleyiciye harika bir deneyim sunuyor.

bu açıdan başarılı ve izlenmeyi, üzerine düşünmeyi kesinlikle hak ediyor.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
03.03.2015 02:24