mtb

  • 1885
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

robinson crusoe 389

istiklal caddesinde yakında kapanacak olan bir kitapçı.

şimdi biliyorum bu entari kötülenecek, zamanın ötelerine ötelerine gidecek ama, yazmazsam içimde kalır.

yanlış hatırlamıyorsam ilk 95 ya da 96da gitmiştim robinson'a. bir arkadaşım tavsiye etmişti, o dönem yurt dışından kitap almaya çalışıyordum ama kredi kartı vesaire sorunlar yüzünden alamıyordum. amazon.com daha yeni, o derece. neyse, arkadaşım tavsiye etmişti, yurt dışından kitap getiriyorlar demişti, neyse, bi haftaya yakın gittim geldim. yök yayıncısından haber gelmedi, bugün git, yarın gel, bir hafta sonra, fiyatlar geldi "yayıncısından" amazonun en az 2 katı. bir de üzerine, benden amazon.com'un türkiyeye hızlı gönderim ücretinin 5-6 katına yakın bi para istediler. o zaman ki açıklamaları, biz bunu şirket olarak ithal ediyoruz, sen şahıs olarak getirtirsen başka ama onda da gümrüğe takılır öyle olur böyle olur. çaresiz bayıldık parayı. sonra kitaplar geldi, ama ben diyeyim 1 ay siz diyin 2 aya... o dönemde, amazon, kitapların içine, amazon logolu uyduruk sayfa ayraçları koyardı, kitapların bi tanesinin içinden almayı unutmuşlar sanırım, amazon ayracı çıktı içinden. o gün tövbe etmiştim robinson crusoe'ya ama tabii bozduk tövbeyi, bozmak zorunda kaldık, ama ticari hayatlarını sürdürdükleri 19 sene boyunca, nasıl kitap sattıklarını pek çok insan biliyor, ben de bunlardan birisiyim. hal belki bi noktada bu davranışları değişmiştir, değiştirmişlerdir, ama mesela benim için çok geçti.

insanlar neden robinson crusoe 389dan alış veriş yapmıyor, bunu oturup kendilerinin düşünmesi gerekirdi. kişisel olarak ben, kitabı elime alıp, incelemeyi severim. her koşulda, kitapçıyı online almaya tercih ederim. online 10 lira olsun, ben 15lira verip kitapçıdan almaya razıyım ama kitapçı da insaflı davranacak, insaflı davranmazsa sadık müşteri kitlesine ulaşmazlar, yaklaşık 20 senelik bir kitapçı, bu sadık müşteri kitlesine ulaşamadıysa o zaman bunun sorumlusu, yök istiklal caddesinde rantın yükselmesi bilmem ne diye ağlamayacak. istiklal caddesinin rantı son 20 senedir hep böyle, bu dün ya da 2 sene önce olan bir şey değil. bu yüzden açıkçası, bir kitapçının kapanacak olması dışında benim için hiç bir ekstra his uyandırmıyor zor durumda olmaları. belki kıyaslanmaz, ama aşağı yukarı aynı zamanlarda (1991) açılan pandora hala daha açık, hala daha aynı şekilde hizmet vermeye devam ediyor. pandora kapanırsa üzülürüm. çünkü pandorayı seviyorum, beyoğlu civarında olduğumda en az bi gidip uğramaya çalışıyorum, bi şey alsam da almasam da. robinson crusoe 389 bende benzeri hisler uyandırmıyor, çünkü ihtiyaç duyup her gittiğimde hep mecburiyetten gittim, alternatifim olmadığı için gittim. bir ticari işletme için, hele hele ni$ bir alanda hizmet veren bir ticari işletme için bu bence, olabilecek en kötü durum olsa gerek.

umarım, başka müşterilerle, bi şekilde ayakta kalır, sonuçta kitapçıdır, güzel bir yerdir, istiklalde olması gereken bir yerdir, kapanmasın. ama bir şekilde ayakta kalırlarsa da, lütfen son 20 yıllarını iyice bi gözden geçirsinler, belki hala daha çok geç değildir. kalbini kırdığı müşterilerinin gönlünü tekrar kazanabilirler.

edi: türkçe karakter

devamını okuyayım »
19.08.2013 16:20