muhendisolcam

  • 107
  • 1
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

mark twain'in insan makinesi modeli, ufku iki katına çıkarmasa da küstahlığın ve büyüklük duygusuna kapılmanın ne kadar anlamsız olduğunu, birçok eylemimizin dış etkiler tarafından şekillendiğini, çevremizdeki koşulların yönetiminde içimizdeki efendiye hizmet ettiğimizi belirten görüşlerini özetleyen (bkz: insan nedir) kitabından birkaç pasaj aktarıyorum.

1. "insan ekmeğe muhtaçken, bir milyonerin nasıl olup da üniversitelerle müzelere tek dolar bile bağışlayabildiğini sorguladığında, kendi sorusunu cevaplamış oldu. yoksullara duyduğu his, hayırseverlik konusunda standartı olduğunu gösteriyor. açıkça, milyonerin kendi standartını benimsemesini, bu eylemle de kendisinden adamın standartını benimsemesini istiyor. sonuçta, milyonerin standartı olabilmesi ayrıcalığını kabul etmiş oldu. insan, başka birinin standartını incelerken her zaman tepeden bakar. yukarı bakarak incelemesi gerek bir tanesini asla bulamamıştır.."

2. "insanın doğruyla yanlışı ayırabilmesi gerçeği, diğer varlıklara karşı olan düşünsel üstünlüğünün ispatı. fakat yanlış yapabiliyor olması gerçeği de yapamayan herhangi bir varlık karşısındaki ahlaki yetersizliğinin kanıtı."

3. "ideallerinizi, davranışlarınızdan aldığınız en büyük zevki bulacağınız zirveye doğru özenle yukarı, daha yukarı eğitin ki bu hem sizi memnun edip hem de komşularınıza ve topluma yarar sağlasın."

4. "bir insan, beşiğinden mezarına kadar asla, ilk ve en önemli amacı, kendi iç huzuru ve ruhsal rahatlığı olmayan tek bir şey bile yapmaz."

5. "makam peşinde koşanlar olduğu gibi, onun getireceği yükleri, sıkıntıları, ayrımları reddeden mizaçlar da var. belki onlar kadar çoklar hem de. ilk çeşit mizaç, yalnızca ruhun tatminini arıyor, ikinci çeşit için de durum tamamen aynı. iki çeşit de ruh tatmini dışında bir şeyin peşinde değil. eğer bir tanesi çıkarcıysa, diğeri de eşit derecede öyle. bunun sebebi, iki durumda da ulaşılmaya çalışılan noktaların aynı olması. ve iki durumda da tercihe, mizaç karar verir. mizaçla doğulur, onu sonradan yapamazsın."

6. "altın insanlar, teneke insanlar vardır. bakır, kurşun, çelik.. böyle devam eder. hepsi doğalarının, kalıtımlarının, öğrenimlerinin ve çevrelerinin limitlerine tabidir. bu metallerin her birinden, çalışan makineler inşa edebilirsin. fakat zayıf olanların güçlü olanlarla eşit şekilde iş yapmamasını beklememelisin. en iyi sonucu elde edebilmek için her seferinde eritme ya da arıtma işlemileri kullanarak ona engel olan ön yargılarından, metali kurtarmalısın."

devamını okuyayım »